Brňanky čeká ve čtvrtfinále Jekatěrinburg

Basketbalistky Gambrinusu Brno podlehly v Evropské lize maďarské Pécsi 59:69. Ve skupině B to i tak Brňankám stačilo na čtvrté postupové místo a ve čtvrtfinále play-off se české mistryně střetnou s ruským Jekatěrinburgem. První utkání se hraje 2. března v Rusku. Pro USK Praha skončila premiérová sezóna v EL debaklem, Pražanky podlehly Šoproni vysoko 48:95.

Tým trenéra Ivana Beneše tak v Evropské lize skončil sedmý ve skupině A s bilancí tří výher a jedenácti porážek. Pražanky od začátku zápasu srážela špatná střelba, naopak Šoproň rychle potvrdila roli favorita a po několika minutách nebylo o její výhře sebemenších pochyb. Třináctibodový náskok po první čtvrtině byl výmluvný.

Manko pražského týmu neustále narůstalo, domácí dominovaly ve všech herních činnostech a soupeře ani zdaleka nešetřily. V poločase vzrostla ztráta USK na 27 bodů, po třetí čtvrtině už na propastných 41. Na konci Maďarkám chyběly jen tři body k tomu, aby rezignovaný český tým vyrazil na zpáteční cestu s potupným padesátibodovým přídělem.

Šoproň - USK Praha 95:48 (24:11, 50:23, 73:32).
Body: Seresová 17, Zakalužná 15, Kovačevičová 11 - Matovičová 15, Voračková 10, Klečková 7. Rozhodčí: Kratschmer (Rak.), Herceg (Chorv.). Trestné hody: 13/9:12/9. Fauly: 17:13. Trojky: 8:3. Diváci: 550.
Další výsledky skupiny A:
Jekatěrinburg - Chieti 87:74 (46:36), Bourges - Barcelona 79:70 (40:34), Aix en Provence - Ružomberok 91:70 (42:36).
8. Ružomberok14113908:116715

Brněnské basketbalistky držely se svými soupeřkami krok do sedmé minuty, v závěru čtvrtiny ale dolehla na české mistryně krize. V obraně nechávaly soupeřkám hodně prostoru a zejména se jim nedařilo uhlídat Tranquilliovou, která si nabíhala pod košem do střeleckých pozic.

I když se postupně herní projev Brňanek zlepšoval, stačily postupně pouze stáhnout náskok Maďarek v 17. minutě na tříbodový rozdíl 27:30. Ve druhé čtvrtině se začalo střelecky dařit Machové, ale pokusy dalších českých basketbalistek korigovat výsledek střelbou z tříbodového území ztroskotávaly na nepřesnostech.

Ještě jednou se po změně stran podařilo Brňankám ve 24. minutě stáhnout na dvoubodový rozdíl 39:37, když se vydařily tříbodové pokusy Machové a Vítečkové. V bouřlivém kotli vyprodané haly v Pécsi ale v závěru třetí desetiminutovky maďarské basketbalistky získávaly postupně herní převahu, hrály lépe v obraně a přesněji kombinovaly.

Pécs - Gambrinus Brno (21:14, 37:32, 55:42)
Nejvíce bodů: Iványiová 19, Tranquilliová 17, Branžovová 10 - Machová 17, Večeřová 11, Vítečková 10. Rozhodčí: Koromilas (Řec.), Rabikovskij (Ukr.). Trestné hody: 18/14 - 11/8. Fauly: 15:16. Trojky: 5:5. Diváci: 5500.
Další výsledky skupiny B:
Samara - Parma 82:65 (41:33), Vilnius - Gdyně 61:56 (27:34), Valenciennes - Valencie 68:62 (37:35).