Rubriky:

Míčové sporty

Souboj nováčků NBA vyhráli zkušenější

14. února 2004 11:31 - LOS ANGELES

Nováčkovskému Utkání hvězd NBA dominovali basketbalisté LeBron James a Carmelo Anthony, jejich tým premiantů ale nakonec prohrál s mužstvem složeným z loňských nováčků 118:142. Hlavním tahounem vítězů byl obrovitý čínský pivot Jao Ming, který se jako jediný z nováčků představí i v nedělním hlavním utkání All Star mezi výběry Východní a Západní konference.

Na Jamese ani Anthonyho místo překvapivě nezbylo, přestože patří v lize k největším talentům a fanoušci je milují. Vše si ale vynahradili v pátečním utkání, které se hrálo téměř bez bránění.

Český basketbalista Jiří Welsch se do výběru hráčů s roční zkušeností v NBA nedostal. Nakonec mu nepomohlo ani to, že se po méně vydařené premiérové sezoně v Golden State v tomto ročníku zabydlel v základní sestavě Bostonu.

James, který byl jedničkou loňského draftu a do NBA přišel rovnou ze střední školy, si připsal 33 bodů, nejlepším střelcem zápasu ale nebyl. Ještě o tři body víc nastřílel Amare Stoudemire, nejlepší nováček minulé sezony, který předvedl ohromné množství smečí, a získal i cenu pro nejužitečnějšího hráče.

Fanoušci však nejvíce ocenili Jamesovu spolupráci s Anthonym. Mladíci podle ohlasů zámořských médií vytvořili nejúžasnější dvojici nováčků od dob Earvina "Magika" Johnsona a Larryho Birda a společně se postarali o nejkrásnější momenty zápasu. K vrcholům večera patřily jejich nápadité kombinace, po nichž se jim čtyřikrát podařilo akci zakončit nádhernými smečemi.

Sobotních individuálních soutěží se ani jeden z nich nezúčastní. James sice dlouho zvažoval, že by nastoupil k soutěži ve smečování, nakonec se ale rozhodl nechat si všechno do utkání. "Jsem zápasový smečař," řekl hráč Clevelandu, jenž Utkání hvězd odehrál ve zlatých botách, které jsou v normálním ligovém zápase nepřípustné.

Po závěrečném hvizdu obě boty hodil fanouškům do hlediště. "Kdybych neměl na dresu připnutý mikrofon, hodil bych jim i ten," usmíval se potěšen, jak se mu podařilo diváky pobavit.

Velkou show v podání Jamese a Anthonyho očekávali i funkcionáři NBA, a rozhodli se proto vyřadit zápas nováčků z obvyklého programu sobotních soutěží a přesunout ho na pátek do hlavního vysílacího času. Tento krok přivítala i vyprodaná hala Staples Center v Los Angeles, přestože množství fanoušků v dopravní tlačenici nestihlo přijet včas.

Nováčci 02/03 - Nováčci 03/04 142:118 (72:59)

ČTK, Sport.cz

Zrušit