Basketbalistky statečně vzdorovaly hvězdám z USA

BRNO

Obtížnější soupeřky než reprezentantky USA v ženském basketbale neexistují a české hráčky jim v Brně při mezistátní přípravě vzdorovaly statečně. Předolympijský test, který pro většinu reprezentantek představoval první kontakt s družstvem úřadujících olympijských vítězek i světových šampiónek, skončil přijatelnou prohrou o 16 bodů.

Ještě pět minut před koncem byl stav dokonce jen 63:68, až potom soupeřky odskočily výrazněji.

"Výsledek není špatný, náš výkon byl solidní a kdyby v závěru holkám nedocházely síly, takže se už nestačily vracet do obrany, mohlo být skóre ještě přijatelnější. Největší rozdíl mezi oběma družstvy byl ale v doskakování," tvrdil reprezentační kouč Jan Bobrovský.

"Domácí celek mě překvapil svou kvalitou, přestříleli jsme ho až v závěru díky přesně ruce Thompsonové," poznamenal kouč Ian Chancellor, jenž nasadil šest hráček zlatého týmu z posledního MS v Číně a evropské turné zahájil už o víkendu vítězstvím o 21 bodů nad Polkami.

Rychlé vedení ztratily

České basketbalistky, jimž oproti stříbrné sestavě z loňského ME chyběly legionářky Blahůšková, Pavlíčková a Klimešová, začaly před zaplněnou halou nebojácně a ve 3. minutě vedly 8:4, když všechny jejich body obstarala Vítečková.

Američanky okamžitě přitvrdily, hru skvěle dirigovala Johnsonová a pod košem řádila Thompsonová, přesto jim vedení po první čtvrtině zajistila až trojka v předposlední vteřině.

Agresivní obranou si zámořský tým přece jen vybudoval náskok, zvláště když na naší straně dostaly příležitost náhradnice, mezi nimi i 19leté debutantky Kulichová s Větrovcovou. Po skvělém českém úvodu ve třetí části, kdy hrála děvčata mistrovského Brna, se ještě povedlo srovnat na 42:42, protivník ale odpověděl šňůrou devíti bodů.

Američanky výbušnější

"Pro holky však bylo cenné poznání, že se i s USA dá hrát, jen to vyžaduje maximální koncentraci," říkal Bobrovský. "Nelze proti nim ani na chvíli polevit. Umějí si tvrdostí vybudovat střeleckou pozici i prosadit se pod košem, jsou herně i fyzicky opravdu vyspělé a na palubovce výbušnější," hodnotila přednosti Američanek kapitánka Hana Machová.

Tři trojky střídající Uhrové ještě pomohly v závěru snížit a bylo to o pět, americký tým ale senzaci nepřipustil a v posledních dvou minutách zařídil dvouciferný rozdíl skóre. "O tom tozhodly americké individuality," řekl Bobrovský.

"Předčily nás důrazem i v doskakování, ale byla to cenná zkušenost a vlastně i zážitek," říkala Jana Veselá. "S takovým stylem basketu se běžně nesetkáme, snaha obstát proti tvrdé hře byla velmi vyčerpávající," uvedla Eva Vítečková. Ve středu od 17 hodin je v Brně na programu odveta.

Česko - USA 69:85 (21:22, 33:40, 52:60)
Nejvíce bodů: Vítečková 17, Uhrová 11, Večeřová 10, Hamzová 9, Machová 8 - Thompsonová 30, Johnsonová 17, Smithová 9, Nolanová 7. Rozhodčí: Pavlík, Zachara. Fauly: 12:20. Trestné hody: 20/16 - 10/9. Trojky: 7:8. Diváci: 1221. Nejlepší hráčka: Thompsonová.