Brňanky prohrály i duel o třetí místo

Basketbalistkám Brna se po nevydařeném semifinále v Evropské lize nepovedla ani obhajoba bronzových medailí a po prohře 65:69 s domácí Pécsí na ně zbylo stejně jako v roce 2001 čtvrté místo. Dramatické utkání rozhodla až nevydařená koncovka.

Basketbalistky Gambrinusu JME Brno nedokázaly obhájit bronzovou příčku z loňského ročníku Euroligy, když po semifinálové porážce o pět bodů s Gdyní podlehly po dramatickém souboji i domácí Pécsi v boji o třetí místo.

Při čtvrté účasti ve finálovém turnaji tak české mistryně podruhé skončily těsně pod stupni vítězů, byť ještě čtyři minuty před koncem vedly nad maďarskými šampiónkami 61:60, závěr ale vyšel lépe Pécsi, jejíž vítězství pečetila tříbodovou střelou Branzovová. "Nechtěli jsme skončit na posledním místě finálového turnaje, bohužel celosezónní slabší výkony pivotmanek se i tady podepsaly na hře družstva. V závěru navíc holky udělaly hodně taktických chyb v obraně," hodnotil trenér Jan Bobrovský.

Utkání o bronz před bouřlivou kulisou vyprodané haly bylo velmi vyrovnané, vedení se přelévalo na obě strany. Brněnskou hru perfektní řídila Machová, která úspěšně střílela z tříbodové vzdálenosti a především její zásluhou náskok českého družstva utěšeně narůstal, takže na začátku druhé čtvrtiny vedlo už 32:22. Z krize vyvedla basketbalistky Pécse Iványiová, která vybojovala několik míčů po sobě a sama takřka neomylně zakončovala.

Rychle se ztrácející náskok Brňanky znervóznil, začaly chybovat v rozehrávce, přestala se jim dařit i střelba, ale neúnavné bojovnice Hamzová s Machovou, ke kterým se přidala i Vítečková, jež se blýskla i dvěma přesnými tříbodovými pokusy, se ve 26. minutě zasloužily o srovnání stavu na 50:50. V koncovce zápas lépe zvládly domácí basketbalistky, neboť uspěchané střelbě českého týmu chyběla přesnost.

Hned po utkání Romana Hamzová oznámila, že to bylo její poslední vystoupení v Eurolize Reprezentační rozehrávačka hodlá ukončit v 33 letech aktivní kariéru, s největší pravděpodobností se s basketbalem rozloučí na olympijských hrách v Aténách.

Výsledek - o 3. místo:
MiZo Pécs - Gambrinus JME Brno 69:65 (19:25, 40:37, 52:53)
Nejvíce bodů: Iványiová 22, Tranquilliová 14, Bojková 12, Branzovová 12 - Machová 15, Vítečková 14, Večeřová a Hamzová po 9. Rozhodčí: Chaves (Šp.), Shemmesh (Izr.). Fauly: 22:16. Trestné hody: 11/9 - 21/18. Trojky: 4:5. Diváci: 5000. Nejlepší hráčka: Iványiová.
Finále:
US Valenciennes - Lotos Gdyně 93:69 (25:18, 51:32, 71:51).
Nejvíce bodů: Wautersová a Feasterová po 22, Sauretová 16, Lawsonová 10 - Dydeková 17, Melvinová 15, Trojnová 10. Rozhodčí: Voreadis (Řec.), Drabikovskij (Ukr.). Fauly: 17:19. Trestné hody: 18/15 - 6/4. Trojky: 8:4. Diváci: 5000. Nejlepší hráčka: Wautersová.