Turek vychytal nulu, Čechmánek se brzy poroučel

NEW YORK

Rozdílný páteční večer prožili dva čeští gólmani v NHL. Zatímco Roman Turek z Calgary zneškodnil v Chicagu všech 30 střel a vychytal třetí čisté konto v sezóně, Letec z Philadelphie Roman Čechmánek se poroučel v utkání s New Yorkem Rangers z branky již po devíti minutách, v nichž tahal třikrát kotouč ze sítě.

Jezdci stále nevzdávají dramatický souboj o poslední postupové místo do play-off. Ve vyřazovacích bojích by se ocitli poprvé po šesti letech. Poslední vzpomínka na play-off je již notně zaprášená, ze sezóny 1996-97. Letošní boje o slavný Stanley Cup ale mají Rangers nadosah, po pátečním vítězství 5:1 ztrácejí na městského rivala Islanders a Boston čtyři body.

Rangers sebevědomě vlétli do utkání a čtyřmi góly v první třetině prakticky rozhodli. Nezastavil je ani momentálně zřejmě nejlepší gólman NHL Čechmánek, který během posledních osmi klání třikrát udržel čisté konto. Čechmánek ovšem neměl svůj den, brzy jej nabuzení Jezdci poslali odpočívat, dva góly si pak schovali pro náhradníka Roberta Esche.

Newyorčané tak potvrdili vzestup formy, vždyť z posledních čtyř zápasů vždy vytěžili body. O ty páteční se postaral dvěma zářezy Bobby Holík, po jednom pak přidali Petr Nedvěd, Jamie Lundmark a Dan LaCouture. Radek Dvořák si připsal tři asistence. "Vlítli jsme na ně a nastříleli čtyři góly. I pak jsme hráli skutečně velmi dobře a nepustili je zpátky do hry. Byli jsme na utkání lépe připraveni," soudil centr Holík.

Ovací vstoje se od diváků v Madison Square Garden dočkal gólman Mike Dunham, který přišel do New Yorku v prosinci z Nashvillu. Dunham dlouho držel nulu, ale po 34 úspěšných zákrocích nakonec přece jen kapituloval. Cestu za shutoutem mu zahradil Marty Murray. "Hráli jsme disciplinovaně a skvěle jako tým," skromně vyzdvihl soudržnost mužstva Dunham.

Dařilo se i Vokounovi

Turek vychytal v Chicagu 23. čisté konto v kariéře a dovedl hosty k vítězství 2:0. Hokejisté Calgary nicméně měli při svém třetím vítězství za sebou i notnou dávku štěstí.

Chris Drury totiž devět minut před koncem za bezbrankového stavu jen nahodil puk od mantinelu na branku, zasáhl však záda obránce Burka Henryho a od nich se puk odrazil za záda gólmana Jocelyna Thibaulta. Vítězství pak už jen v poslední minutě zpečetil střelou do prázdné branky Jarome Iginla. Chicago čeká na výhru už devět zápasů.

Nashville dokázal porazit zatím nejúspěšnější tým soutěže Dallas 2:1 také díky skvělému výkonu Tomáše Vokouna. Český brankář pochytal 28 střel, včetně nebezpečného pokusu zblízka z hole Ulfa Dahléna necelých pět minut před koncem a velké šance Mika Modana ve chvíli, kdy do závěrečné sirény zbývalo pouhých 43 sekund.

"Modano dostal přihrávku zpoza branky, ale mně se podařilo zmenšit mu úhel a vyrazit jeho střelu vyrážečkou," popsal důležitý moment Vokoun, který v deseti z uplynulých 12 utkání dostal nejvýše dva góly. "Je pro nás neuvěřitelnou oporou," ocenil brankáře trenér Nashvillu Barry Trotz. "Rok od roku se zlepšuje a musel tvrdě pracovat, aby si vydobyl pozici jedničky," uznal.

Hnilička zůstal ve stínu

V pátek zasáhl z českých gólmanů do hry ještě Milan Hnilička, jehož Atlanta podlehla doma Floridě 1:2. Hnilička se svými 25 zákroky zůstal trochu ve stínu brankáře Panterů Roberta Luonga, který chytil o 15 střel více.

Milan Hejduk dal jeden gól Colorada, které vedlo nad Tampou Bay po první třetině 3:0, nakonec ovšem podlehlo 3:4 - i díky dvěma asistencím Pavla Kubiny a jedné přihrávce Václava Prospala. Hejduk bodoval už ve dvanáctém zápase po sobě.

5. Colorado673311716199:16484
6. Minnesota67339124160:14476