Skvělá obrana dovedla basketbalisty k vítězství

Martin KézrSport.czPrávo

Vynikající obrana přivedla české basketbalisty v Nymburku k senzačnímu úspěchu v úvodním zápase kvalifikace o mistrovství Evropy 2005. Ač oslabeni o zraněná esa Zídka s Bartoněm předčili Poláky ve všech směrech a porazili je rozdílem třídy, o pětadvacet bodů.

"Věděl jsem, že jedině dobrou obranou můžeme držet Poláky zkrátka. Vnitřně hodně silné družstvo dokázalo hrát zodpovědně, dařilo se mu prakticky celý zápas ovládat prostor pod košem a postupně jsme i v útoku zlepšili pohyb a zrychlili přihrávky, takže z toho vzešla možná až nečekaně vysoká výhra," hodnotil spokojený trenér Michal Ježdík.

Už začátek vyšel národnímu týmu skvěle, díky těsné obraně a perfektnímu doskakování vedl v 7. minutě 17:7 a přestál i svou jedinou kritickou chvíli, kdy přes šest minut nebyl schopen dát koš a Poláci dvanáctibodovou šňůrou otočili skóre. Nečasova trojka ale včas dostala domácí zpět do hry, zdobil je rychlý přechod do útoku a hlavně skvělá práce pod vlastním košem, kde úplně vymazali pivoty soupeře v čele s mladíkem Lampem, působícím v NBA.

Také střelbu zdálky zvládali čeští basketbalisté daleko lépe, zejména Miloš byl takřka neomylný a když se Polákům nedařilo ani zataženou zónou udržet s chutí hrajícího Sokolovského, přestávalo být o vítězi pochyb. "Základ byl v obranné činnosti, kde jsme byli jasně lepší, ale předčili jsme Poláky nasazením i útočnou silou. Stále výraznější bodové manko pro ně bylo frustrující," soudil nejzkušenější z našich, 32letý rozehrávač Petr Czudek.

Ve 26. minutě to bylo již 51:38 a na straně hostí jediný Dylewicz dokázal občas něco vymyslet na stále dobře šlapající obranu. Naši reprezentanti nepolevili, udrželi až do konce maximální koncentraci a k nadšení zaplněné haly tak jejich náskok narůstal. Úplný závěr už byl trochu českou exhibicí, Poláci nedokázali bránit křídla ani podkošové hráče a sami byli při zakončení bezradní. "Nechtěli jsme nic ponechat náhodě, recept jít na ně z obrany fungoval celou dobu," liboval si nejlepší střelec utkání Ladislav Sokolovský.

Skupina D:
Česko - Polsko 82:57
Body: Sokolovský 22, Miloš 15, Starosta 14, Nečas 11, Černošek 9, Benda 5, Beneš 4, Czudek 2 - Dylewicz 16, Ignerski 10, Eliott 9, Lampe a Szawarski po 5, Roszyk 4, Koszarek 3, Pluta a Witka po 2, Trybanski 1. Rozhodčí: Sharro (Švéd.), Vigh (Maď.), Krause (Něm.). Fauly: 20:17. Trestné hody: 11/8 - 23/14. Trojky: 6:1. Diváci: 1000.
Slovinsko-Francie 77:61