Basketbalisté na závěr kvalifikace prohráli ve Slovinsku

ŠKOFJA LOKA (Slovinsko)

Čeští basketbalisté se s kvalifikací o ME rozloučili prohrou ve Slovinsku 66:95. Po šesti odehraných zápasech tak mají bilanci jedné výhry a pěti porážek. Svěřenci trenéra Michala Ježdíka ve čtyřčlenné základní skupině obsadili konečné třetí místo za Francií a Slovinskem, které postupují přímo na mistrovství Evropy v Srbsku a Černé Hoře.

Čeští basketbalisté se tedy v první části kvalifikace na ME neprobojovali; další šanci ale budou mít ještě příští rok, kdy se v dodatečné kvalifikaci s dalšími osmi týmy budou prát o poslední volné místo.

Ježdíkův tým dnes doplatil na ospalý začátek. Brzy bylo jasné, že se drama z prvního vzájemného duelu, kdy Slovinci před necelými dvěma týdny vyhráli v Prostějově o jediný bod, opakovat v žádném případě nebude. Domácí se dokázali hladce vypořádat s absencí opor Nestěroviče a Udriha, kteří už před týdnem odletěli plnit své povinnosti do San Antonia.

Na hostech byl v úvodu vidět až přílišný respekt. Za tři minuty nabuzení domácí vedli o dvacet bodů a velmi rychle zlomili český odpor. Čtyřiadvacetibodová ztráta po první čtvrtině vypadala z českého pohledu hrozivě.

Hosté však potom hrozící blamáž dokázali odvrátit a ve zbytku utkání s favoritem sehráli vyrovnanou partii. Druhou čtvrtinu dokonce vyhráli o šest bodů, pak však domácí zase zabrali a přesvědčivým vítězstvím o 29 bodů stylově oslavili postup na evropský šampionát.

Kvalifikace basketbalistů na ME:
Slovinsko - Česko 95:66 (35:11, 51:33, 69:46)
Body: Zagoras 15, Jurak a Lakovič 13 - Starosta 16, Miloš 15, Pavlík 11, Sokolovský 7, Hájek 6, Černošek a Nečas po 4, Kresta 3. Rozhodčí: Stojovski (Maked.), Matioli (It.). Fauly: 20:22. TH: 34/28 - 19/13. Trojky: 9:5. Diváci: 1000.
VRATISLAV: Polsko - Francie 83:86 (38:48)