Míčové sporty

Nymburk - Petrohrad 64:68

Nymburk jako na houpačce, před odvetou je mínus čtyři body

19. března 2012 21:05 - PARDUBICE

Jako na houpačce sehrál Nymburk úvodní čtvrtfinálové utkání Eurocupu basketbalistů s Petrohradem. Čtvrthodiny v Pardubicích nad ruským gigantem vedl, pak ho téměř zlomilo trápení se střelbou, aby předvedl mohutný finiš v posledních pěti minutách a stáhl konečný rozdíl skóre na prohru 64:68. Odveta se hraje 27. března na půdě soupeře, a pokud chce český mistr projít do Final Four, musí tam zvítězit alespoň o pět bodů.

Alexandra Mlejnková, ČTK

„Jelikož se skóre sčítá, pro mne odveta zůstává ještě otevřená. Po skvělém začátku nás sice postihl kritický výpadek ve střelbě, kdy nám soupeř vyloženě vnutil svou hru a zastavil náš útok, ale ještě jsme se výrazným zlepšením herního projevu vrátili do zápasu a mínus čtyři body nemusí být ještě smrtelná konstelace," tvrdil trenér Nymburka Ronen Ginzburg.

S podporou docela hlasitého publika Nymburk dostaly do pohody dvě Simmonsovy trefy zdálky, které v 8. minutě znamenaly vedení už 17:12, jenže slovinský trenér hostů Zdovc při oddechovém času pohotově vymyslel taktiku, jak reagovat. Petrohrad okamžitě zlepšil přístup k protihráčům při bránění, český mistr už nedostával tolik prostoru a soupeř začal mít navrch i při doskoku.

Obrat skóre pak ruský klub obstaral ve druhé čtvrtině výrazně úspěšnější střelbou, do poloviny zápasu proměnil sedm z jedenácti trojkových pokusů. Nymburk se dostával stále víc do potíží se zakončením a doslova střelecké krize na něj dolehla během pěti minut třetí části, kdy nedal žádný koš a nabral až třináctibodové manko (40:53). „Petrohrad to hodně přibrousil v obraně a nedal nám žádné pozice ke střelbě. Těžko jsme hledali skuliny v obraně," říkal Radek Nečas. „To byl skutečně kritický moment," připustil i domácí kouč.

Petrohrad ovládl dění na hřišti, izraelský reprezentační rozehrávač Halperin perfektně rozděloval míče a přesnou mušku předváděl Američan Beverley. Domácí se nebyli schopni výrazně prosadit pod košem, pivot Benda měl na kontě pouhé dva body. Hru Nymburka výrazně poznamenalo i zranění Pavla Pumprly, který na konci druhé čtvrtiny odkulhal z palubovky a už se do hry nevrátil. „Ubralo nám to hodně energie, ale nemohl jsem hráče se zdravotním handicapem riskantně posílat na palubovku," litoval Ginzburg.

Úspěšnost střelby domácích z pole klesla ke čtyřiceti procentům, s trojkami to bylo ještě horší. Jasný vývoj skóre ale mužstvo z Petrohradu trochu ukolébal, takže český mistr se ke konci ještě nadechl. Simmons to bral zase na sebe, blíž než na rozdíl čtyř bodů se však domácí nedostali. Slovinská legenda v roli kouče hostů svěřila závěr izraelskému reprezentačnímu rozehrávači Halperinovi a ten si počínal takticky na jedničku. „Vypadalo to s námi už hodně špatně, ale ještě jsme to stáhli tak, že odveta nebude formalitou," tvrdil Nečas.

Eurocup basketbalistů – první čtvrtfinále:
ČEZ Nymburk – Spartak Petrohrad 64:68
Nejvíce bodů: Simmons 23, Wilson 11, Lawrence 10, Pumprla 8 – Beverley 19, Dragičevič 18, Lichodej 11, Mavrokefalidis 6. Rozhodčí: Garcia (Šp.), Kowalski (Pol.), Perez (Šp.), trojky: 4:7, trestné hody: 21/14:8/5, 3165 diváků, čtvrtiny: 21:17, 18:26, 9:16, 16:9.