Česko - Nizozemsko 3:2České volejbalistky vyhrály první turnaj Evropské ligy v Brně

Brno

České volejbalistky pod vedením nového trenéra Itala Carla Parisiho vyhrály úvodní turnaj skupiny C Evropské ligy. V dnešním závěrečném duelu dvou neporažených celků zdolaly až v tiebreaku po tuhém boji Nizozemsko 3:2. V utkání o třetí místo Řecko zdolalo Izrael 3:1. Druhý turnaj Evropské ligy je na programu od pátku do neděle v Nizozemsku.

Radost českých volejbalistek

Do zápasu vstoupily české volejbalistky s respektem a nervozitou. Po nevynucených chybách nabídly soupeřkám čtyřbodový náskok 7:3. Postupně se české hráčky dostaly z útlumu, v zakončení se nejvíce dařilo Kossanyiové a výborně blokovala akce soupeřek Pastulová. Od stavu 8:8 už diktovaly tempo české volejbalistky. Jejich předností byla přesnější kombinační souhra, přesnými přihrávkami připravovala útočné akce nahrávačka Mühlsteinová. Koncovku prvního setu zvládl český tým s naprostým přehledem.

Podstatně vyrovnanější průběh měla druhá sada. Přesnějším podáním české volejbalistky tlačily své soupeřky do defenzivy. Nizozemské hráčky postupně srovnaly krok, ještě stačily vyrovnat na 22:22, agresivnější domácí volejbalistky ale zvrat nepřipustily.

Obdobný průběh měl dlouho i třetí set, v němž si české volejbalistky udržovaly bodový náskok. Za stavu 18:17 ale na dvacet minut vypadl v hale proud. Neplánovaná přestávka české hráčky rozhodila. Sice ještě vedly 21:19, jejich soupeřky ale koncovku zvládly mnohem lépe.

Ztracená sada se odrazila na psychice obou týmů. Nizozemky získaly sebedůvěru, zvýšily produktivitu útočných akcí. Naopak české hráčky se začaly trápit, ztratily předcházející jistotu, mnohem více chybovaly a z jejich výkonu se vytratila sebedůvěra.

V rozhodujícím tiebreaku měly Češky více sil. Důrazem postupně získaly náskok 12:6 a ten jim už stačil k tomu, aby dotáhly zápas do úspěšné koncovky.