Rubriky:

Míčové sporty

VIDEO: Král James obrací Číňany k basketbalové víře

23. srpna 2012 11:15 - Praha

„Jestli se chceš stát miliardářem, musíš hrát za New York,“ radil před časem LeBronu Jamesovi legendární Magic Johnson. Nejslavnější basketbalista současnosti ale zvolil čínskou cestu, jak dokazuje i jeho momentální návštěva v Pekingu a v Šanghaji.

Nejdříve osobní vzpomínka na říjen 2005. Letišti v Kantonu tehdy dominoval gigantický billboard, ze kterého k cestujícím shlížel dvacetiletý „King James". Firma Nike zvolila účinnou strategii, když se zaměřila na čínský trh, v němž se nachází 300 miliónů fanoušků basketbalu, což je početně takřka celá populace USA.

Velkou roli v basketbalové osvětě za Velkou čínskou zdí hrál především Jao Ming, který od roku 2002 osm let úspěšně působil v Houston Rockets. Když se začátkem letošního roku spustila mánie kolem newyorského rozehrávače tchajwanského původu Jeremyho Lina, nejvyšší prodeje jeho dresů zaznamenali právě v Číně.

A tak pokaždé, když se firma Nike, jež ovládá 95 procent trhu s americkou basketbalovou obuví, vytasí s novým modelem, největší hvězda vyrazí na propagační turné do „říše středu". Za poslední typ kecek, jež nesou LeBronovo jméno, chtějí v obchodě částku přesahující 300 dolarů, což už je hodně velká darda. A tak James dělá vše pro to, aby se boty prodávaly.

Napodobil Jordana

Lídrovi Miami Heat k tomu pomáhají úspěchy životní sezóny. James je teprve druhým basketbalistou v historii NBA, který v jednom roce vyhrál se svým týmem titul, byl nejužitečnějším hráčem soutěže a ještě si dovezl olympijské zlato.

Totéž se podařilo už jen Michaelu Jordanovi v roce 1992. A stále více lidí tak dává mezi obě basketbalové veličiny rovnítko. „Je to jako sen. Dokonalý rok splněných přání," řekl James na setkání s dvěma tisícovkami čínských fanoušků.

Všechno ale mohlo být jinak. Loni v říjnu se majitelé klubů hádali se zástupci hráčů o nové kolektivní smlouvě a směřovalo se k celosezónní výluce. Po „zázračném" obratu, na němž měli výrobci obuvi eminentní zájem, se ale obě strany dohodly a basketbalisté v prosinci konečně vyrazili na palubovky.

A prodeje tenisek okamžitě vylétly o desítky procent a začaly vyrovnávat ztrátu, jejíž výše v případě celoroční výluky byla odhadována na 500 miliónů dolarů. „Basketbal se nikdy nezastaví," hlásal nápis na tričkách, která James a další hvězdní hráči nosili na veřejnosti s logem Nike.

LeBronova čtyřdenní návštěva Číny je už sedmou v jeho kariéře. „Věříme, že nejlepší hráč planety přiláká k nejkrásnější hře nové a nové příznivce," sdělili pořadatelé turné. V půlce října se James mezi své asijské fanoušky vrátí znovu. Miami sehraje v Pekingu a v Šanghaji dva přípravné zápasy proti LA Clippers.

Marek Burkert, Právo

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty