Česko - Turecko 82:64Basketbalisté senzačním způsobem vyřídili vicemistry světa

Chomutov

Parádní výkon podtrhuje skalp vicemistrů světa. Čeští basketbalisté porazili v kvalifikaci ME 2013 rozdílem osmnácti bodů Turecko 82:64 a výrazně se přiblížili postupu.

Jiří Welsch zkouší projít tureckou obranou

"Takový výsledek nám dodá hodně sebevědomí. Odvedli jsme maximum v obraně, energii nám dodávali diváci a v polovině kvalifikační skupiny jsme na tom hodně dobře. Zápasy jdou v rychlém sledu. Důležité bude zvládnout domácí odvety s Bělorusy a Portugalci, pak se teprve můžeme bavit, jakou cenu má domácí skalp Turků," říkal spokojený trenér Pavel Budínský.

Turci přijeli bez svých hvězd z NBA (Ilyasova, Türkoglu, Okur, Asik), přesto v bouřlivém prostředí zaplněné chomutovské haly začali lépe. Brzy se však dostali do potíží proti agresivní obraně domácích, kteří pečlivým přebíráním hráčů nutili favorita k chybám, ať už to byly ztráty míče, kroky či překročení 24vteřinového limitu na zakončení.

Dobrý rytmus české hry i na útočné polovině střelecky podtrhli Benda s Welschem. Perfektně se chytil i střídající Kudláček, takže už těsně před koncem úvodního dějství přišel obrat skóre. Po několika rychlých akcích národního týmu to bylo ve 13. minutě už 29:21.

Zónou zkušený 65letý trenér Tanjevic, jenž přivedl Turky až do finále posledního MS, přibrzdil na chvíli útočný rozlet domácí reprezentace. Její silnou zbraní ale zůstávalo výborné bránění, takže o vedení nepřišla.

Hosté ve třetí části přes šest minut čekali na trefu do koše, čtvrthodiny před koncem to bylo 49:38. Celkem čtyři Cetinovy trojky udržely Turecko na dostřel, v prostoru pod košem ale mělo i díky doskokům jasně navrch Česko a postupně se dostalo do velikého laufu.

Poslední pětiminutovka začínala za hodně slibného vedení 68:53, soupeř však šel ještě tvrdě za každým míčem a odmítal se smířit s hrozbou porážky. V rozhodujících okamžicích ale bral zodpovědnost na sebe dvacetiletý Satoranský a rodila se výhra senzačním rozdílem osmnácti bodů.

"Ten zápas nelze hodnotit jinak než výborně. Pečlivě jsme se na něj připravovali a všechno klapalo na výbornou. V rotaci bylo hodně hráčů, ale každý, kdo se dostal na palubovku, makal na víc než sto procent," liboval si Jakub Kudláček.

Kvalifikace ME 2013 basketbalistů:
Česko-Turecko 82:64
Nejvíce bodů: Satoranský 16, Benda 14, Kudláček 14, Welsch 14, Pumprla 8 – Erden 13, Gönlum 13, Cetin 12, Güller 9, Preldžič 7, čtvrtiny 21:19, 14:11, 22:18, 25:16
Další utkání skupiny F: Portugalsko–Bělorusko 75:82.