Česko - Portugalsko 90:71Basketbalisté pátou výhrou dali pečeť na postup

Chomutov

Česká účast mezi čtyřiadvaceti týmy na ME basketbalistů v roce 2013 je jistotou. Národní tým v Chomutově zdolal rozdílem devatenácti bodů Portugalce a jeho pátá kvalifikační výhra představuje pečeť postupu, neboť bude nejhůře mezi čtyřmi postupujícími celky na třetích místech. Přispěly k tomu i výsledky ostatních skupin. Čeští reprezentanti jsou však stále ve hře o druhé místo ve skupině F, ke kterému jim stačí prohrát o méně než 18 bodů v závěrečném utkání v Turecku.

Kvalifikační utkání basketbalistů o postup na mistrovství Evropy - zleva Cláudio Fonseca a Paulo Cunha z Portugalska a Jakub Houška z ČR.

„Celá situace se pro nás vyvinula moc dobře, hráči si zaslouží kredit, že vrátili národní tým po šesti letech zase na šampionát. Ještě není konec kvalifikace, ale jedno malé pivo na oslavu určitě dovolím," říkal trenér Pavel Budínský asi půl hodiny po zápase, kdy už byla jistota českého postupu neochvějná.

Nutnost vyhrát možná českým hráčům zpočátku svazovala ruce a v 7. minutě prohrávali 11:20. Bartoňova trojka ale reprezentanty probudila a dvě stejné Jelínkovy trefy hned v úvodu druhé čtvrtiny přinesly už obrat skóre na 27:24.

K náskoku pomohly i proměněné trojky

Najednou celé mužstvo našlo chuť i správnou rychlost a jen během první poloviny zaznamenalo celkem šest trojek, čímž předvádělo paradoxně vyšší úspěšnost střelby z dálky než z čáry trestného hodu.

Pod dvacetibodový rozdíl skóre ve druhém dějství se podepsaly i výtečně praktikovaná zónová obrana českého týmu a zlepšení práce na doskoku. Portugalci už nedostávali volné pozice k zakončení jako v úvodu a sami se nestíhali vracet ani pokrývat domácí střelce.

Více než tisícovka diváků ve vyprodané chomutovské hale vytvářela ohlušující atmosféru. Když ale téměř pět minut ve třetí části nedokázali reprezentanti skórovat, jejich náskok se ztenčil těsně před poslední pauzou na osm bodů (63:55). Naštěstí ale pořád solidně fungovala obrana a dvě Kudláčkovy trojky za sebou přinesly potřebné zklidnění. Od té chvíle už domácí hráči dvouciferné vedení nepustili a při střelecké chuti byl zejména 21letý Jelínek.

„Chviličku nám trvalo, než jsme našli recept na soupeře a nakonec byly tou správnou zbraní na Portugalce trojky, kterých jsme proměnili celkem dvanáct," říkal kouč k poslednímu domácímu vystoupení. „Trochu jsme nezachytili začátek, kdy tam měli Portugalci několik otevřených střel, ale rychle jsme to otočili a pak už se víceméně hrálo pod naší režií. Osobně jsem byl rád, že mi to tam tak pěkně napadalo," tvrdil nejlepší český střelec David Jelínek.

Kvalifikace basketbalistů o postup ME 2013, skupina F:
Česko–Portugalsko 90:71
Nejvíce bodů: Jelínek 25, Kudláček 13, Pumprla 10, Satoranský 7, Benda 7, Houška 7 – Santos 19, Fonseca 12, Cunha 12, Gomes 10, čtvrtiny 21:24, 32:12, 13:19, 24:16
Další utkání skupiny F: Turecko–Itálie 82:83.