ČR - Chorvatsko 3:1Volejbalisté začali kvalifikaci o ME výhrou nad Chorvatskem

Vídeň

Čeští volejbalisté vstoupili do prvního kvalifikačního turnaje o postup na mistrovství Evropy v roce 2013 výhrou. Výběr trenéra Stewarta Bernarda dnes sice ve Vídni ztratil v souboji s Chorvatskem po špatném úvodu první set, pak ale zápas ovládl a zvítězil 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:17 a 25:19.

V pátek se volejbalisté od 20:30 střetnou s Makedonií, která prohrála na úvod po boji s Rakouskem 2:3. S domácím týmem budou Češi hrát v sobotu.

"Neodehráli jsme úplně dobrý zápas, ale o to je asi cennější, že jsme to zvládli a vyhráli," řekl ČTK manažer reprezentace Milan Fortuník.

Volejbalisté vstoupili do zápasu špatně a prohrávali 0:5. Za stavu 4:14 trenér poslal na nahrávku Janoucha místo Bouly. "To střídání se hodně povedlo, dotahovali jsme, ale první set už nezachránili," řekl Fortuník. Janouch na nahrávce zůstal a volejbalisté ve zbytku zápasu zlepšili podání i příjem a prakticky neustále vedli.

Ve druhém setu nechali volejbalisté Chorvaty srovnat na 16:16, ale pak odskočili do vedení 23:20 a koncovku zvládli i díky esu Konečného. "Pak už jsme to měli pod kontrolou. Líp jsme si poradili s jejich servisem a uklidnili nás i bodové série třeba při podání Krále či Hudečka," řekl Fortuník. Třetí i čtvrtý set byl jednoznačnou českou záležitostí. Nejvíce bodů v duelu získali univerzál Konečný a blokař Král.

Druhá část kvalifikační skupiny C se odehraje příští týden v Ostravě-Porubě a vítěz postoupí na mistrovství. Druhý tým bude hrát baráž.