Basketbalisté Nymburka začali NBL suverénně, Prostějov neuspěl

Basketbalisté Nymburka zahájili cestu za jubilejním desátým mistrovským titulem za sebou jasnou výhrou, v prvním kole NBL zdolali Svitavy 106:70. Středočeši, kteří v minulém týdnu neúspěšně usilovali o postup do Evropské ligy, vedli v poločase jen o dva body, ale zbytek zápasu suverénně ovládli. V závěrečné čtvrtině deklasovali soupeře o 21 bodů.

Na úvod soutěže naopak neuspěl poražený finalista minulého ročníku Prostějov, který podlehl v Ostravě 72:89. Po Čížově trojce vyhráli domácí poločas 40:30 a ve druhé dvacetiminutovce náskok postupně zvyšovali. V závěru polevením umožnili Hanákům už jen snížit. "Jsem rád, že jsme utkání zvládli v takovém stylu. V prvním poločase jsme ještě byli nervózní, hráči si byli vědomi, že jsme Prostějov už dlouho neporazili. V druhé čtvrtině jsme hráli dobře v obraně a hráči se rozehráli," liboval si ostravský kouč Dušan Medvecký.

Nejdramatičtější zápas sehrálo Ústí nad Labem a Pardubice, které si odvezly vítězství 76:74 díky koši svého nejlepšího střelce Zabase se závěrečnou sirénou. Krátce předtím vyrovnal nejlepší hráč Ústí Reese z trestných hodů.

V dresu USK Praha se výborně uvedla posila ze Svitav Meno, jenž pomohl 23 body porazit Kolín a byl nejlepším střelcem zápasu. Domácí zvítězili 80:75. "Špatně jsme doskakovali pod vlastním košem. Neubránili jsme Mena, který si pod košem dělal, co chtěl," uvedl kolínský trenér Predrag Benáček s tím, že se hosté soustředili hlavně na bránění Votroubka a Vocetky.

Úspěšnou premiéru absolvoval v NBL Jindřichův Hradec, který zdolal Chomutov 79:53. Jediný slovenský účastník soutěže Levice porazily doma Opavu 86:76 i díky 25 bodům z trestných hodů, kterých měly k dispozici celkem 43.

Basketbalová Mattoni liga mužů - 1. kolo:
Ostrava - Prostějov 89:72 (18:18, 40:30, 67:51)
Nejvíce bodů: Wilson 19, Greene a Číž po 13, Ames 12 - Venta, Dufault a Bohačík po 14, Švrdlík 12. Rozhodčí: Dolinek, Kurz, Nejezchleb. Trestné hody: 15/10 - 17/7. Fauly: 18:17. Trojky: 11:7.
Levice - Opava 86:76 (26:21, 46:38, 67:62)
Nejvíce bodů: Vojtek 13, Mrviš 11 - Blažek 19, Šiřina 11. Rozhodčí: Paulík, Matějek, Večeřa. Trestné hody: 43/25 - 26/18. Fauly: 20:28. Trojky: 5:6.
Nymburk - Svitavy 106:70 (27:28, 43:41, 69:54)
Nejvíce bodů: Sokolovský 17, Benda 14, Hruban 12 - Deloach 24, Mróz 13, Miloš 12. Rozhodčí: V. Lukeš, Znamínko, Kec. Trestné hody: 14/10 - 27/21. Fauly: 24:21. Trojky: 8:3.
USK Praha - Kolín 80:75 (27:28, 43:41, 69:54)
Nejvíce bodů: Meno 23, Mareš 18, Votroubek 12 - Field 21, Machač 14, Bolds 12, Gonzalez 10. Rozhodčí: Hruša, Vondráček, Galajda. Trestné hody: 26/19 - 17/15. Fauly: 22:28. Trojky: 5:6.
Ústí nad Labem - Pardubice 74:76 (26:18, 41:35, 57:51)
Nejvíce bodů: Reese 22, Nolen 12, Tyrna 11, Krakovič 10 - Zabas 20, Faifr 13, Muirhead 12. Rozhodčí: S. Kučera, Hošek, Kučerová. Trestné hody: 21/14 - 10/7. Trojky: 2:7. Fauly: 16:22.
Jindřichův Hradec - Chomutov 79:53 (22:8, 40:25, 60:42)
Nejvíce bodů: Kramný 17, Dygrýn a Tomanec po 12, Zachrla 10 - Pecka 14, Staněk. Rozhodčí: Vyklický, Karásek, Baloun. Trestné hody: 15/8 - 24/20. Fauly: 25:20. Trojky: 7:1.