Basketbalistky USK prohrály s Jekatěrinburgem, hráčky Brna porazily v prodloužení Krakov

Basketbalistky USK Praha při premiéře nové trenérky Natálie Hejkové prohrály v Evropské lize s předním evropským celkem Jekatěrinburgem 71:78. Po třech duelech tak mají ve skupině C tři porážky. O triumfu účastníka posledních pěti Final Four soutěže rozhodla 25 body hvězdná Američanka Diana Taurasiová. Hráčky USK prohrály s Jekatěrinburgem poosmé za sebou, ovšem nejmenším rozdílem. Zato basketbalistky IMOS Brno zvítězily ve skupině A nad Wislou Krakov po prodloužení 77:74 a ukončily sérii jedenácti proher. O výsledku rozhodl 15 sekund před koncem prodloužení tříbodový koš Vlkové.

Kia Vaughnová (vpravo) z USK se snaží prosadit přes Candace Parkerovou z Jekatěrinburgu.

"Lišky" z Jekatěrinburgu začaly podle očekávání aktivně a především zásluhou Taurasiové si získaly rychle náskok. Pražanky však dokázaly ještě do konce první čtvrtiny srovnat krok a v druhé části zaútočily.

Během sedmi minut dovolily soupeřkám pouhé čtyři body a získaly čtrnáctibodový náskok. Velký podíl na něm měla Černohorka Dubljevičová, která během tohoto náporu dala 11 ze svých 14 bodů.

Jenže Jekatěrinburg se nenechal rozhodit, začaly se mu dařit brejky a střelecky se chytila Taurasiová. Výsledkem byla šňůra ruského celku 21:4 a v úvodu druhé půle tak Jekatěrinburg znovu vedl. České mistryně se ale nevzdávaly a držely se soupeřem krok.

Jekatěrinburg však už nepolevil a potvrzoval, proč patří k nejlepším týmům Evropy. Postupně si vypracoval dvouciferný náskok a výhru už si nenechal vzít. Vedle Taurasiové k výhře přispěly zejména podkošové hráčky Grudaová, Kobrynová a Parkerová, které kromě ofenzivy také dokázaly poměrně slušně ubránit americké pivotky USK Vaughnovou a Brunsonovou.

Na straně USK táhla ofenzivu vedle Dubljevičové její krajanka Škerovičová se sedmi body a šesti asistencemi. Nejnovější posila Brunsonová dala 12 bodů.

Basketbalistky Brna porazily po prodloužení Krakov 77:74

České vicemistryně otočily výsledek až v závěrečné čtvrtině. Wisle nepomohla k prvnímu vítězství v soutěži ani olympijská vítězka Američanka Tina Charlesová. Nová posila Krakova sice dala 32 bodů a připsala si 14 doskoků, ale ani to vedoucímu celku polské ligy k vítězství nestačilo. Naposledy v Evropské lize Brňanky porazily před rokem právě Wislu.

Úvod zápasu poznamenala oboustranná nervozita a nepřesná střelba. Wisla se snažila většinu akcí dotahovat až pod koš na Charlesovou. V protiútocích narážely Brňanky na dokonale zformovanou obranu a jen s obtížemi se v přehuštěném prostoru uvolňovaly. Střelecké trápení podtrhoval i průběžný stav 4:4 po pěti minutách. Hráčky Wisly postupně zpřesnily hru a získaly pětibodový náskok.

Svěřenkyně trenéra Jana Bobrovského se herně vzchopily ve druhé čtvrtině. Zpřesnily obranu i zakončení a šňůrou sedmi bodů otočily výsledek. V závěru poločasu se do jejich hry opět vrátila řada nepřesností. Po zbytečných ztrátách míče se jejich pracně vybudovaný náskok vytratil a režii zápasu přenechaly soupeřkám. V týmu Krakova se po rozpačitém začátku začala více prosazovat Charlesová, která byla v poločase se 14 body suverénně nejlepší střelkyní svého týmu.

Stejný obraz měl i druhý poločas. Domácí hráčky se na chvíli vzchopily, snížily na rozdíl dvou bodů, zbytečné chyby v rozehrávce však stačily basketbalistky Krakova potrestat rychlými protiútoky a hodně lacinými koši získaly v 28. minutě desetibodový náskok 35:45. Trenér Bobrovský nasadil v druhém poločase po dlouhém zranění letos poprvé do Evropské ligy reprezentantku Hejdovou, která hru oživila.

V závěrečných pěti minutách zavelela k velkému obratu Horáková s americkou pivotkou Ohldeovou a střelkyní Abdiovou. Španělský trenér Wisly Hernandéz na chvíli stáhl Charlesovou na lavičku a zápas dospěl do dramatické koncovky.

V prodloužení už vedly domácí basketbalistky 69:64, bojovné Polky srovnaly skóre, závěr ale nezvládly. Šest vteřin před koncem si ještě mohla vynutit druhé prodloužení Krezelová, která ale ze tří trestných hodů proměnila jen dva.

Utkání 3. kola Evropské ligy basketbalistek:
Skupina A:
IMOS Brno - Wisla Krakov 77:74 po prodl. (11:14, 28:33, 45:51, 64:64)
Nejvíce bodů: Abdiová 24, Ohldeová 18, Horáková 15 - Charlesová 32, Ouvinová 10. Rozhodčí: Vassallo (Mal.), Špendl (Slovin.), Stoica (Rum.).
Skupina C:
ZVVZ USK Praha - Jekatěrinburg 71:78 (19:20, 38:31, 54:61)
Nejvíce bodů: Dubljevičová 14, Brunsonová 12, Vítečková a Vaughnová po 9 - Taurasiová 25, Kobrynová 13, Grudaová a Parkerová po 11. Fauly: 19:16. Trestné hody: 13/10 - 22/15. Trojky: 5:5.