Polkowice - USK Praha 65:67Basketbalistky USK si z Polska vezou cennou výhru, Brno podlehlo doma Tarsusu

Brno

Basketbalistky USK Praha vyhrály důležité utkání na palubovce Polkowic 67:65 a v Evropské lize si připsaly druhé letošní vítězství. Druhou venkovní výhrou za sebou napravily nevydařený vstup do soutěže v podobě tří porážek a v tabulce se dotáhly na dnešního soupeře a Mondeville, s nímž se utkají za týden. Naproti tomu hráčky IMOSu Brno prohrály po katastrofálním začátku doma s tureckým Tarsusem 70:90. České vicemistryně si připsaly čtvrtou porážku a jejich naděje na postup do play off dostaly velmi vážnou trhlinu.

Rebekkah Brunsonová z družstva USK Praha

Od začátku se hrál v Polkowicích vyrovnaný duel. Domácí celek se pokusil zaútočit v průběhu druhé čtvrtiny, kdy odskočil na devět bodů, ale Pražanky nástup zachytily. Rozehrála se zejména americká pivotka Rebekkah Brunsonová.

Hlavně její zásluhou USK otočil z 27:36 na 45:40, ale ani českým mistryním se nepovedl rozhodující únik. Nadále se oba týmy přetahovaly o každý bod a střídaly se ve vedení. Koncovka však patřila USK.

V posledních dvou a půl minutách Pražanky nedovolily domácím ani bod, naopak Jelena Škerovičová minutu před koncem trojkou vyrovnala na 65:65 a 19 vteřin před koncem rozhodla o výhře Brunsonová, autorka 19 bodů a 13 doskoků. Domácí hráčky mohly ještě vyrovnat, ale Palauová vteřinu před sirénou neproměnila své trestné hody.

Kromě Brunsonové se výrazněji zapsala do statistik Škerovičová s 15 body a 9 doskoky. Na straně domácích táhla ofenzivu Nnemkadi Ogwumikeová s 16 body.

Brňanky zaspaly začátek

Brňanky nastoupily s viditelným respektem ze soupeřek, jimž odevzdávaly po nepřesných přihrávkách míče. Trápily se i v koncovce a se vzrůstajícím rozdílem ve skóre rychle klesalo jejich sebevědomí. Po první čtvrtině, kterou prohrály 6:28, působily Brňanky odevzdaně. V týmu Tarsusu hrály prim osmatřicetiletá Američanka Miltonová-Jonesová s o dva roky mladší Španělkou Valdemorovou, druhá nejproduktivnější hráčka Robinsonová do hry nezasáhla.

Obraz beznaděje se nepodařilo brněnským basketbalistkám příliš vylepšit ani ve druhé čtvrtině. Většina jejich akcí končila na nepřesném zakončení. Hráčky Tarsusu sbíraly odražené míče a z rychlých sólových protiútoků snadno zvyšovaly náskok. Vystresované brněnské hráčky často neproměnily ani vyložené šance v podkošovém prostoru.

Po změně stran sice Brňanky srovnaly krok, o výsledku už ale bylo rozhodnuto. Střelecky se po změně stran dařilo Hejdové, která dala celkem 20 bodů, ale sama tým z bídy nevytáhla.

Evropská ligy basketbalistek - 6. kolo:
Skupina A:
BK IMOS Brno - Tarsus 70:90 (6:28, 18:49, 41:67)
Nejvíce bodů: Hejdová 20, Abdiová 11, Jurčenková 10 - Miltonová-Jonesová 22, Doronová 16, Valdemorová a Jansoneová po 11. Rozhodčí: Mehandijev (Bul.), Sundič (Černá Hora), Williams (Wales). Trestné hody: 13/7 - 10/5. Fauly: 12:15. Trojky: 7:5. Diváci: 600.
Bourges - Györ 57:47
Rivas Madrid - Wisla Krakov 62:66.
Skupina B:
Targoviste - Arras 72:64
Orenburg - Šoproň 73:69
Fenerbahce Istanbul - Košice 93:91 (za hosty Kulichová 14 bodů, 8 doskoků).
Skupina C:
Polkowice - ZVVZ USK Praha 65:67 (23:17, 40:42, 52:51)
Nejvíce bodů: Ogwumikeová 16, Snellová 14, Musinová 10 - Brunsonová 19, Škerovičová 15, Burgrová 10, Vaughnová 8. Fauly: 17:14. Trestné hody: 13/8 - 15/7. Trojky: 5:6.
Novi Záhřeb - Mondeville 82:60
Jekatěrinburg - Salamanca 94:62