Srbsko - Česko 28:24Po skvělé první půli házenkářky proti Srbsku v závěru tempo neudržely

Bělehrad

Na parádní hru v prvním poločase už po změně stran české házenkářky nedokázaly navázat a účinkování v základní skupině ME v Bělehradě zakončily porážkou 24:28. O postup do druhé fáze šampionátu ale přijít nemohly, a tam od pondělí potkají Dánsko, Francii a Švédsko.

Brankářka Barbora Raníková.

Do pokračování turnaje, které proběhne v šestičlenné skupině, jde Česko jako jediný bez bodového zisku a započítávají se mu prohry s Norkami a Srbkami. „Česko hraje na mistrovství po osmi letech a nikdo tady nepočítal, že vydržíme i do druhého týdne turnaje. Takže máme radost, že se tohle povedlo a snažíme se dál překvapovat, i když proti Srbsku holky nevydržely s nasazeným tempem. Bojovnosti tam bylo hodně, sil už ale méně. Pro všechny to byla ale další cenná zkušenost," líčil trenér Jan Bašný, jemuž ale dělal starost zdravotní stav Luzumové, které ještě před koncem museli ledovat kotník.

Zápas začal oboustranně hodně útočně a Srbsko táhla především střelba spojek, ale na druhé straně díky výborným zásahům brankářky Raníkové vycházel rychlý protiútok a když za stavu 10:8 pro domácí dokázaly české reprezentantky přitvrdit i v obraně, přišel obrat stavu a na konci první půle měly slibný náskok tří branek.

Jenže po změně stran už dění na hřišti ovládlo Srbsko, kterému při výrazné podpoře z hlediště perfektně fungovala souhra pivotky se spojkami. Najednou se i daleko snadněji prosazovalo z brankoviště. České družstvo odpadlo a jeho veškerou snahu nakonec zničilo velké trápení v útoku. Tomašovičová přes devět minut neinkasovala a domácí tým mezitím utekl ve skóre na rozdíl tří branek (24:21). To byl rozhodující moment zápasu, reprezentantky v závěru už neměly dost sil k nějakému zvratu.

ME házenkářek v Bělehradě
Srbsko – Česko 28:24 (12:15),
Nejvíce branek: Pop-Lazičová 6, Lekičová 6/1, Miloševičová 4, Dmitrovičová a Krpezová po 3 – Černá 6, Chrenková 6/1, Luzumová 4/1, Knedlíková a Štěrbová po 3.
Další utkání skupiny A: Norsko–Ukrajina 18:17, konečné pořadí: 1. Norsko 6, 2. Srbsko 4, 3. Česko 2, 4. Ukrajina 0.
1.Norsko330067:626
2.Srbsko320179:754
3.ČR310268:712
4.Ukrajina300362:680
Skupina B (Niš):
Švédsko - Francie 17:24 (8:13), Dánsko - Makedonie 37:30 (17:13).
Tabulka nadstavbové skupiny I (týmům se započítávají vzájemné zápasy ze základní části)