Děčín uspěl v Poháru FIBA i napotřetí

Děčínští basketbalisté vyhráli v Poháru FIBA i třetí zápas a hned v premiérové sezóně na evropské scéně sahají po postupu ze skupiny A Centrální konference. Tentokrát porazili Lučenec 75:61 a vedou tabulku o bod před Kunínem, který porazil švýcarský Fribourg.

Vítězství Děčína nad dosud neúspěšným Lučencem se však rodilo zpočátku těžce. Český tým šel do vedení 7:2, ale Lučenec pak srovnal krok a teprve Houserův koš zajistil Severočechům těsný náskok 18:17 po první čtvrtině.

Úvod druhé desetiminutovky zvládli lépe domácí, kteří po trojkách Sanderse a Balíka zvýšili na rozdíl jedenácti bodů (30:19). Lučenec ještě stačil do poločasu zkorigovat skóre, ale po přestávce dostali v domácím mužstvu příležitost všichni hráči z lavičky a dokázali zvýšit náskok až na 23 bodů (68:45). V závěrečných pěti minutách hosté především díky neomylné střelbě trestných hodů zmírnili svou porážku.

Basketbalisté Mlékárny Kunín porazili v Poháru FIBA švýcarský Fribourg 78:56 a uchovali si naději na postup ze základní skupiny. Přesto na lavičce novojičínského klubu po utkání skončil trenér Zdeněk Janík, který při předchozím jednání s vedením nabídl rezignaci. Jeho nástupcem bude Chorvat Bruno Soče.

"Naše defenziva byla vynikající a neustálý tvrdý tlak v obraně byl základem úspěchu. Hráči si věřili, škoda, že tomu tak nebylo v předešlých utkáních," uvedl odstupující kouč. Funkcionáři Kunína s ním v minulých dvou dnech jednali o neuspokojivých výsledcích, a když nabídl rezignaci, souhlasili.

Janíka vystřídá Bruno Soče, který dříve trénoval tři roky Telekom Bonn. "Výsledky a hra v posledních zápasech nebyla dobrá, chystáme i doplnění hráčského kádru. Pan Janík tu odvedl dobrou práci, třetí a druhé místo v lize toho jsou důkazem," řekl mluvčí úřadujícího vicemistra Milan Dvořák. Novou posilou Mlékárny bude chorvatský rozehrávač Ivan Tomeljak.

Výsledky - skupina A:
Kunín - Fribourg (Švýc.) 78:56 (25:24, 34:35, 65:47)
Nejvíce bodů: Champion 22, Šoška 16, Žarkovič 9 - Madison 13, Smiljanič 11, Nohr 10. Rozhodčí: Kreid (Rak.), Kowalski (Pol.). Fauly: 18:12. Trestné hody: 12/7 - 14/9. Trojky: 3:5. Diváci: 850.
Děčín - Lučenec 75:61 (18:17, 40:34, 61:45)
Nejvíce bodů: Sanders 15, Balík 11, Soukup 10 - Tarabus, Kruljac a Klarič po 14. Rozhodčí: Latz (Něm.), Lencowski (Pol.). Trestné hody: 13/8 - 16/15. Fauly: 22:15. Trojky: 7:4. Diváci: 850. Nejlepší hráč utkání: Sanders.