Nymburk - Jeruzalém 74:82Nymburk si i přes prohru s Hapoelem zajistil postup v Eurocupu

Basketbalisté Nymburka postoupili do osmifinále Evropského poháru. A to i přesto, že v závěrečném utkání skupiny A prohráli na vlastní palubovce s Hapoelem Jeruzalém 74:82. Jelikož však díky výhře o 16 bodů v prvním vzájemném duelu mají lepší bilanci než izraelský soupeř, postoupili s třemi výhrami alespoň z druhého místa.

ČEZ Basketball Nymburk - Hapoel Jeruzalém. Zleva Radoslav Rančík (Nymburk) a Elishay Kadir (Hapoel).

Budou mít tím pádem ale těžší osmifinálovou skupinu, v níž se utkají s dvěma španělskými celky Valencií a Bilbaem a VEF Riga, s nímž v této sezoně už doma prohráli v rámci VTB ligy.

Nymburku by postup sebrala jen porážka o 18 a více bodů, ale Středočeši nehodlali taktizovat a od začátku se snažili o rychlou hru. Domácím se sice nepodařilo v úvodu proměnit několik střel z blízkosti koše, což dovolilo jít Hapoelu do pětibodového vedení, ale Nymburk pokračoval ve hře nahoru dolů, při které dělal méně chyb než soupeř, a to mu ještě do konce první čtvrtiny přineslo vedení.

Soupeř se však stále držel, přestože se k velmi dobrému výkonu rozehrál v dresu Nymburka Pavkovič, který za pět minut druhé čtvrtiny nastřílel 10 bodů. Hostům se dokonce povedla šňůra 9:0, ale Nymburk si hosty nenechal utéct a sám odpověděl stejnou šňůrou. Na poločasovou přestávku tak šli čeští mistři s náskokem dvou bodů.

Do druhé půle nastoupil Hapoel s očekávaným náporem, jelikož jen výhra o 18 bodů mu dávala šanci na postup. Nymburk se dostal do útlumu a nabral před závěrečnou čtvrtinou desetibodové manko.

Hapoelu se pak povedlo dlouho vést o 13 bodů a stále měl poměrně nadějnou pozici na to, aby si odvezl výhru, která by ho posunula dál na úkor Nymburka. V klíčové chvíli však čtyři a půl minuty před koncem dal důležitou trojku Pavkovič. Soupeř se navíc rozhodil sám neustálými spory s rozhodčími, za což byl mimo jiné po druhé technické chybě vyloučen Američan Smith. Nymburk snížil na šest bodů a ustál i závěrečnou snahu Hapoelu o potřebný trhák.

Výsledkem sice byla druhá domácí porážka Nymburku v sezoně, ale uhájený postup. Rozehrávač Pavkovič se na tom podílel 19 body, Benda přidal 12. Hosty táhli zejména Limonad s 18 body a Duncan se 17.

Evropský pohár basketbalistů - 6. kolo:
Skupina A:
ČEZ Basketball Nymburk - Hapoel Jeruzalém 74:82 (22:21, 45:43, 55:65)
Nejvíce bodů: Pavkovič 19, Benda 12, Palyza 9 - Limonad 20, Duncan 17, Pullen 9. Rozhodčí: Viator (Fr.), Ciulin (Rum.), Zaščuk (Ukr.). Fauly: 24:20. Trestné hody: 17/14 - 29/21. Trojky: 6:7. Diváci: 1050.
BC Prienai - Budivelnik Kyjev 73:84 (35:51).