Jekatěrinburg - USK Praha 94:75Basketbalistky USK prohrály s neporaženým Jekatěrinburgem, Brňanky nestačily v Krakově na Wislu

Jekatěrinburg

Basketbalistky USK Praha v 10. kole Evropské ligy prohrály v hale favorizovaného Jekatěrinburgu 75:94. Zatímco ruský celek uhájil neporazitelnost, české mistryně si připsaly šestou porážku z devíti zápasů a balancují na hraně postupu. Poslední tři zápasy s přímými konkurenty však sehrají v domácím prostředí. Nedařilo se ani Brnu, které podlehlo na palubovce Krakova 47:69. Brňanky si k dvěma dosavadním vítězstvím v soutěži připsaly šestou porážku. Polský tým diktoval od úvodních minut tempo a soupeře předčil zejména přesnější koncovkou.

Jelena Škerovičová z USK Praha se anží přelstít dvojici Ann Wautersová a Lindsay Whalenová z Galatasaraye Istanbul. Ilustrační foto.

Pražanky měly vydařený vstup do zápasu a rychle vedly 7:0. Ještě v 8. minutě vedly 23:22, ale pak přišel velký výpadek a "Lišky" z Jekatěrinburgu předvedly šňůru 19:2, která jim vynesla sedmnáctibodový náskok. Zasloužily se o to zejména americké opory Rusek Diana Taurasiová a Candace Parkerová.

Zdálo se, že šlo o rozhodující nápor favorita, ale český celek se vzchopil a ještě do poločasu odpověděl podobným náporem v podobě šňůry 24:4 a otočení skóre na 49:45. Nápor vedla Jelena Dubljevičová, která během šňůry zaznamenala deset bodů. Na poločasovou přestávku pak oba celky šly za vyrovnaného stavu.

Odpor USK hráčky Jekatěrinburgu o poločase nažhavil a do druhé části nastoupily o to odhodlanéji. Výsledkem byl další velký nápor a rychlé odskočení na rozdíl 18 bodů. Na to už USK neměl odpověď.

Zatímco USK předváděl především kolektivní basketbal a hned pět hráček zaznamenalo dvouciferný počet bodů, na straně Jekatěrinburgu se o skóre staraly zejména Parkerová s Taurasiovou, které se podělily dohromady o 50 bodů.

Brno prohrálo v Krakově

Z vítězství se neradovalo ani Brno, které podlehlo v Krakově domácí Wisle. "Podali jsme hodně ustrašený výkon. Dlouho jsme nebyli schopni dát v bouřlivém prostředí koš," posteskl si kouč Brňanek Jan Bobrovský.

Wisla v úvodu snadno získala devítibodový náskok. Teprve pak se české vicemistryně probraly, srovnaly krok a snížily manko na rozdíl dvou bodů. Jenže dalšími chybami nabídly Wisle možnost opět převzít taktovku.

Brňanky se trápily v koncovce, úspěšnost střelby měly pouhých 28 procent. Přes důraznou a pozornou obranu polského týmu se neprosadily a snaha zlomit průběh utkání tříbodovými střelami končila na nepřesné mušce. Z 15 pokusů daly pouze tři koše, dva Hanušová a jeden Hejdová.

"Záblesky naděje na případný obrat jsme si zmařili neproměňováním ani těch nejvyloženějších šancí v podkošovém prostoru. Americká pivotka Ohldeová si v přípravě den před zápasem lehce poranila kotník a v zápase měla až příliš velký respekt ze své krajanky Charlesové, která si v podkošovém prostoru dělala, co chtěla," řekl Bobrovský.

Druhá polovina zápasu probíhala v režii domácích

Po změně stran se už hrálo výhradně podle scénáře Wisly, kterou táhl trojlístek zahraničních opor. Nejlepší z nich byla Charlesová, která dosáhla double-double, když k 17 bodům přidala 15 doskoků. Vedle ní se prosazovaly hlavně Beardová a Maďarka Hortiová.

Nejlepší hráčkou Brňanek byla Hanušová, která zaznamenala 13 bodů. Naopak zápas se nevyvedl kapitánce týmu Horákové, která vstřelila pouze dva body, rozehrávačka Vlková vyšla zcela naprázdno. "Náš dnešní výkon byl asi nejslabší v letošním ročníku soutěže. Vstřelit pouze 47 bodů není dobrým vysvědčením," dodal Bobrovský.

Utkání 10. kola Evropské ligy basketbalistek:
Skupina C:
Jekatěrinburg - ZVVZ USK Praha 94:75 (33:22, 51:51, 77:61)
Nejvíce bodů: Parkerová 26, Taurasiová 24, Kobrynová 12 - Dubljevičová 15, Burgrová a Vítečková po 14, Vaughnová a Elhotová po 10. Fauly: 17:17. Trestné hody: 15/11 - 13/11. Trojky: 5:8.
Skupina A:
Wisla Krakov - BK IMOS Brno 69:47 (23:15, 39:24, 54:34)
Nejvíce bodů: Charlesová 17, Beardová 14, Hortiová 11 - Hanušová 13, Ohldeová 9, Abdiová 7. Trestné hody: 28/19 - 19/10. Fauly: 14:19. Trojky: 2:3.
Rivas Madrid - Bourges 65:62.