Rubriky:

Míčové sporty

Devatenáctka se na MS utká s Litvou, Argentinou a Íránem

15. ledna 2013 12:17 - Praha

Čeští basketbalisté do 19 let se na domácím mistrovství světa utkají ve skupině B s obhájci titulu z Litvy, Argentinou a Íránem. Rozhodl o tom dnešní los v rezidenci primátora na pražském Mariánském náměstí. Své zápasy Češi odehrají v hale Podvinný mlýn, druhým dějištěm bude hala Sparty na Letné. Finále přivítá O2 arena. Turnaj začne 27. června.

Češi se na šampionátu, který bývá výkladní skříní pro skauty klubů NBA, pokusí navázat na loňský úspěch v podobě účasti ve čtvrtfinále MS sedmnáctek. Předloni na ME šestnáctek vybojovali na domácí půdě v Pardubicích dokonce stříbro.

Do turnaje vstoupí svěřenci trenéra Petra Jachana utkáním s Litvou, o den později vyzvou Argentinu a skupinu zakončí s Íránem. "Zvláště s pořadím zápasů jsem hodně spokojen. Chtěl jsem začínat proti týmu z prvního koše a to se splnilo," řekl Jachan.

I celkové rozložení sil ve skupině ho potěšilo. "Litva je sice obhájce titulu a stříbrný medailista z mistrovství Evropy do 18 let, ale podle mě je to nejpřijatelnější soupeř z těch čtyř nejsilnějších. Američani jsou vždy silní, styl Austrálie je trochu jiný a asi by nám moc neseděl a Chorvatsko je největší favorit ze všech. Navíc Litva je jako obhájce atraktivní a hraje i hezký basketbal," uvedl Jachan.

Z dalších soupeřů už si prý vybírat šlo těžce. "Třetí koš byl vyrovnaný. Argentina je tradiční účastník, takže kvalita tam je, ale považuji ji spíše za průměrný tým. Sílu Íránu je těžké odhadovat," dodal Jachan.

Šestnáct účastníků bylo rozděleno do čtyř skupin. Do osmifinálové skupiny postoupí vždy tři nejlepší celky, které si přenesou výsledky ze základní části. Týmy na posledních místech se utkají o konečné 13. až 16. místo. Z osmifinálových skupin postoupí vždy čtyři ze šesti týmů do play off. Od čtvrtfinále po finále, které se hraje 7. července, bude turnaj hostit O2 arena.

"Náš cíl je dostat se do O2 areny. Osobně mám cíl, abychom dokázali, že jsme výkonem schopní konkurovat světovému juniorskému basketbalu. A to bude hodně těžké," řekl Jachan.

Losování mistrovství světa basketbalistů do 19 let v Praze (27. června až 7. července):
Skupina A: Chorvatsko, Španělsko, Kanada, Korea.
Skupina B: Litva, ČR, Argentina, Írán.
Skupina C: Austrálie, Srbsko, Brazílie, Senegal.
Skupina D: USA, Rusko, Čína, Pobřeží slonoviny.
Program:
27. června:
Hala Podvinný mlýn: Chorvatsko - Korea, Španělsko - Kanada, Írán - Argentina, ČR - Litva.
Hala Sparta: Senegal - Austrálie, Srbsko - Brazílie, Čína - Rusko, Pobřeží slonoviny - USA.
28. června:
Podvinný mlýn: Kanada - Chorvatsko, Korea - Španělsko, Litva - Írán, Argentina - ČR.
Sparta: Brazílie - Senegal, Austrálie - Srbsko, USA - Čína, Rusko - Pobřeží slonoviny.
29. června:
Podvinný mlýn: Chorvatsko - Španělsko, Kanada - Korea, Írán - ČR, Liva - Argentina.
Sparta: Senegal - Srbsko, Brazílie - Austrálie, Čína - Pobřeží slonoviny, USA - Rusko.
1. - 3. července: osmifinálové skupiny.
5. července (O2 arena): čtvrtfinále.
6. července (O2 arena): semifinále a zápasy o umístění.
7. července (O2 arena): finále a zápasy o umístění.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty