Nymburk - Riga 80:85Basketbalisty Nymburka v závěru spláchla trojková smršť, postup v Eurocupu se komplikuje

Martin KézrPrávo

Šance basketbalistů Nymburka zahrát si čtvrtfinále Eurocupu se po jejich druhé domácí porážce v osmifinálové skupině hodně ztenčila. Přitom nad Rigou český mistr vedl téměř celý zápas, dokonce až o sedmnáct bodů, ale ke konci nezastavil trojkovou smršť lotyšského klubu a před 1650 diváky v pardubické hale prohrál 80:85.

Nymburský Jiří Welsch se snaží prosadit proti obraně Rigy.

Nymburk by teď při odvetách k postupu potřeboval nejen porazit doma Bilbao, ale vyhrát i ve Valencii a Rize. „Moc mě mrzí, že jsme ztratili zápas, který se pro nás tak dobře vyvíjel. Rozhodujícím faktorem nakonec bylo, že si Riga s naší obrannou hrou poradila nejprve clonami, a pak celkem devíti trojkami," přiznal trenér Ronen Ginzburg, jehož svěřencům se přitom dlouho dařilo čelit agresivnímu stylu hry soupeře.

Nymburk dokázal eliminovat lídra Rigy a jednoho z nejlepších hráčů celé soutěže Rowlanda, takže vedl ve 24. minutě 53:36. Jenže hosty vrátila do hry jedenáctibodová šňůra. „V obraně nám zpočátku fungovalo přebírání, bohužel to ale nevydrželo celou dobu. Riga účinně změnila styl a dostávala míč, kam potřebovala" posteskl si Jiří Welsch.

Nicméně český mistr stále nepouštěl opratě utkání z rukou a necelé tři minuty před koncem měl k dobru ještě sedm bodů (68:61), jenže pak nastala zkáza. Riga pět útoků za sebou zakončila trojkou a závěrečná minuta najednou začínala za stavu 73:76.

Obrat pak hosté dovršili neomylnou střelbou ze značky trestného hodu. „V naprosto nevhodné chvíli přišly osudné chyby při bránění. Bohužel jsme nezahráli ani pořádně rychlý protiútok a hlavně nedali nic z dálky," litoval nymburský Vojtěch Hruban a taky připustil, že rozhodujícím faktorem se ukázala přesná střelba Rigy za tři body, v níž je se 46 procenty úspěšnosti vůbec nejlepší v celé soutěži.

Eurocup basketbalistů, osmifinálová skupina - 3.kolo:
ČEZ Basketball Nymburk - VEF Riga 80:85 (25:19, 42:34, 59:54)
Nejvíce bodů: Rančík 18, Hruban 14, Pomikálek 11, Welsch 10 - Janičenoks 16, Kavaliauskas 15, Beržins 14, Zavackas 13. Fauly: 23:22. Trestné hody: 26/19 - 23/20. Trojky: 7:9.
Bilbao - Valencie 91:76 (51:54).