Nymburk odvahou vymazal sílu Fenerbahce

Odvážnou hrou v závěru, založenou na perfektní obraně i střelbě celkem 11 trojek, smazali basketbalisté Nymburku v utkání Evropské ligy sílu tureckého Fenerbahce Istanbul a třetí výhrou ve skupině zvýraznili své postupové naděje.

Jednou z opor Nymburku byl i zkušený Jiří Zídek.

"Fenerbahce mělo už dost velký náskok, ale kluci nic nevzdali, dali do hry srdce a v koncovce zápasu měli mentálně navrch. Dařilo se jim soupeře zastavit pod košem i dobře pálit zdálky. Výhra nad lídrem skupiny má obrovský význam pro sebedůvěru celého týmu," říkal trenér Michal Ježdík, jehož svěřenci dobře střežili rozehrávače soupeře Mršiče a v úvodu sami lehce stříleli, takže během první desetiminutovky získali až osmibodový náskok.

Na začátku druhého dějství se však Nymburk téměř pět minut nedokázal vůbec prosadit proti velmi pohyblivé obraně, čímž se skóre převrátilo a po čtvrthodině byl stav 22:26. Útočné trápení i neschopnost čelit proměnám defenzivního stylu tureckého celku přivedly domácí až k devítibodovému manku v polovině zápasu.

Ve třetí části ale výborné doskoky pod vlastním košem i další úspěšné trojky pomohly českému mistru stáhnout ztrátu a k nadšení vyprodaného hlediště ve 27. minutě už zase vedl 44:43. Žádný ze soupeřů si potom dlouho nedokázal získat výraznější vedení, až šňůra devíti bodů získala hostům vedení 61:54. Nymburk pak vše vsadil na důraznější bránění a především střelbu zdálky, která parádně vycházela.

Dvě minuty před koncem bylo srovnáno (63:63), vzápětí předvedl Whitfield odvážný průnik pod koš a obrat dovršil nebojácný Zídek dvěma trojkami po sobě, kterým konsternovaní Turci jen zděšeně přihlíželi. "Najednou jsme ztratili jiskru," mrzelo kouče Örse Aydina.

Nymburk - Fenerbahce Istanbul 71:63
Nejvíce bodů: Mujagič 17, Nečas 15. Zídek 13, Whitfield a Hess po 10 - Ömer Onan 20, Mršič 12, Salyers 11, Booker 8, Erdal 7, 1100 diváků, čtvrtiny 22:19, 7:19, 23:12, 19:13.
Další výsledky: Kazaň-Kyjev 66:88, CSKA Sofie-Galil Elyon 80:83, pořadí: 1. Fenerbahce 10, 2. Kyjev 9, 3. Nymburk 8, 4. Galil Elyon 8, 5. Kazaň 7, 6. Sofie 6, 7. Skopje 6.