Nejlepším basketbalistou Evropy byl zvolen Rus Kirilenko

Nejlepším basketbalistou evropského kontinentu se podruhé v kariéře stal Rus Andrej Kirilenko. Křídelní hráč Minnesoty Timberwolves z NBA těsně porazil Španěla Paua Gasola. Třetí místo obsadil Řek Vassilis Spanulis z Olympiakosu.

Rus Andrej Kirilenko (vpravo) se spoluhráčem z Minnesoty Nikolou Pekovičem bojují v utkání NBA o míč s Anthonym Davisem z New Orleansu.

Jedenatřicetiletý Kirilenko vyhrál anketu už v roce 2007, kdy dovedl Rusko k titulu mistrů Evropy. V minulém roce na sebe upozornil, když během výluky v NBA zamířil do CSKA Moskva, s nímž vyhrál ruskou ligu, VTB ligu a došel až do finále Evropské ligy, za což byl oceněn jako nejužitečnější hráč soutěže. S Ruskem pak získal bronz na olympijských hrách v Londýně, kde byl zařazen do ideální sestavy turnaje.

Do ní patřil i Gasol. Vítěz ankety z let 2008 a 2009 však nakonec s Kirilenkem těsně prohrál jak v hlasování fanoušků, tak i expertů.

Již dříve organizace FIBA Europe vyhlásila, že nejlepším mladým hráčem roku se podruhé za sebou stal Litevec Jonas Valenčiunas. Mezi ženami vyhrála Francouzka Céline Dumercová před Češkou Evou Vítečkovou. Nejlepší mladou basketbalistkou je Ukrajinka Alina Jaqupovová před Švédkou Farhiyou Abdiovou, hrající za Brno.