Brno připravilo Vilnius o neporazitelnost

Basketbalistky Gambrinusu JME Brno zdolaly ve svém pátém vystoupení v Evropské lize Lietuvos Vilnius 80:56 a převzaly od dosud neporaženého soupeře vedení ve skupině A. O svém jednoznačném vítězství rozhodly domácí hráčky výborným výkonem už v úvodním poločase. Oba týmy se střetly v Evropské lize už v sedmi zápasech a české mistryně ještě ani jednou neprohrály.

Úvod utkání ale tak jednoznačnému vývoji nenasvědčoval. Brňanky nastoupily v základní sestavě bez Australanky Potové, která se zlomeným nosem z minulého zápasu hrála bez ochranné masky a trenér Bobrovský ji raději šetřil na lavičce. Souhra Moravanek ale prvních pět minut hodně skřípala a takřka všem střeleckým pokusům chyběla přesnost. Proto také v páté minutě vedl Vilnius už 9:3 a teprve po úspěšném průniku Večeřové a trojce Machové se podařilo vyrovnat na 9:9.

Bojovné litevské basketbalistky spoléhaly hlavně na Američanku Douglasovou, která ale hrála až příliš individualisticky. Přesto ještě další dvě minuty držely krok.

Trenér Bobrovský po necelých sedmi minutách vsadil na risk a vytáhl z lavičky svůj trumf. Místo Veselé poslal na hřiště Potovou, která dodala brněnským akcím systém a kombinace se zrychlily. Soupeřky rázem nestačily tak dokonale a těsně bránit a mezer využívaly pohyblivě hrající Brňanky k rychlým průnikům. Po deseti minutách už vedly 21:16 a střelecky zářily hlavně ve druhé čtvrtině zápasu. Litevky odpadaly fyzicky, nestačily odpovídat na protiútoky a do poločasu náskok vzrostl na 46:24.

Po změně stran už vysoké tempo z prvního poločasu opadlo, hráčky Vilniusu se zlepšily v obraně a zpřesnily střelbu. I když Bobrovský dal postupně příležitost i zbývajícím hráčkám, nemohly soupeřky pomýšlet na zvrat. Zlepšený výkon stačil pouze na zastavení narůstajícího náskoku. Vilnius se pokoušel ještě o nátlakovou hru, která však slavila pouze střídavé úspěchy.

"Začátek byl z naší strany trochu nervózní. Nedařilo se nám ani v obraně, ani v útoku. Pro vývoj utkání byla rozhodující druhá čtvrtina, v níž jsme hráli zejména velmi dobře v obraně. I když po změně stran se Vilnius trochu zlepšil a snížil dokonce na rozdíl třinácti bodů, tak jsme závěr utkání zvládli bez problémů a vyhráli jasným rozdílem," řekl po utkání trenér Jan Bobrovský.

Trenér Vilniusu Algirdas Paulauskas neskrýval zklamání. "Hráli jsme dobře pouze v úvodu. Potom jsme začali chybovat v obraně a nedařila se nám ani střelba. Brno bylo po všech stranách lepší," uvedl kouč.

Gambrinus JME Brno - Lietuvos Vilnius 80:56 (21:16, 46:24, 58:42)
Nejvíce bodů: McWilliamsová 18, Žirková 15, Potová 12,Večeřová 10, Vítečková 8, Machová 8 - Stremikyteová 21,Baranauskaiteová 12, Douglasová 11. Rozhodčí: Grievink (Něm.),Lenczowski (Pol.). Fauly: 10:17. Trestné hody: 15/11 - 9/6. Trojky: 5:4. Diváci: 1800. Nejlepší hráčka: McWilliamsová.