Brňanky upevnily vedení v Evropské lize

ZÁPOROŽÍ

Vynikající začátek zajistil brněnským basketbalistkám vysoké vítězství v ukrajinském Záporoží nad domácí Kozačkou 88:61. Po šestém kole si tak české mistryně upevnily vedení ve skupině A Evropské ligy. Základ úspěchu Brňanek se zrodil v první čtvrtině, v níž získaly rozhodující dvacetibodový náskok 25:5.

Ilustrační foto.

"Těžili jsme z výborné obrany, kterou jsme soupeřky dokonale zaskočili. Ve druhé čtvrtině jsme sice ve vysokém tempu poněkud polevili, ale ve druhé polovině se zápas odehrál opět v naší režii," řekl ČTK trenér Jan Bobrovský.

Kozačka v úvodu marně hledala způsob na překonání precizní defenzivy brněnských hráček, které za deset minut povolily soupeřkám vstřelit pouhých pět bodů. Vedle Američanky McWilliamsové, která dala 18 bodů, měla přesnou ruku při zakončení i Večeřová (16). Na rozehrávce dávala brněnským akcím rychlost s potřebným momentem překvapení Australanka Potová.

Po změně stran jednoznačně diktovaly tempo Brňanky, které těžily z výborné fyzické kondice. Své soupeřky přehrávaly pohybem a nutily je ke ztrátám míčů. "Na hru Záporoží jsme se dokonale připravili. Problémy nám dělala pouze pivotka Pysmenková, která společně s Gorbunovou přesně střílela," dodal Bobrovský.

Kozačka Záporoží - Gambrinus JME Brno 61:88 (5:25, 24:38, 42:65)
Nejvíce bodů: Gorbunovová 23, Pysmenková 21, Chabarová 8 - McWilliamsová 18, Večeřová 16, Potová 13, Žirková 12, Vítečková 10, Veselá 9, Kováčová 6, Machová 5. Rozhodčí: Demblický (Pol.), Dovidavičius (Lit.). Fauly: 20:14. Trestné hody: 11/7 - 15/13. Trojky: 4:5. Diváci: 700. Nejlepší hráčka: Večeřová.
Další výsledky skupiny A:
Petrohrad - Valenciennes 48:81 (25:51), Lietuvos Vilnius - Wisla Krakov 79:53 (39:31).
7. Petrohrad606305:5536

Basketbalistkám USK Praha se povedl vstup do vyřazovacích bojů v Poháru FIBA. Po šesti výhrách v základní skupině se dnes představily na půdě maďarského Miškovce a vyhrály přesvědčivě 85:61, když po poločase vedly 38:32. Vysokoškolačky si tak do odvety, která je na pořadu příští týden v Praze, přivezou velmi nadějný výsledek.

Zápas byl vyrovnaný jen v úvodu. Český tým si v prvním poločase vytvořil šestibodový náskok, ale po přestávce už jasně na palubovce Miškovce dominoval. Nakonec domácí tým deklasoval o 24 bodů.

Trenér USK Lubor Blažek byl velmi spokojený. "Byl to nejtěžší zápas v pohárové sezoně, i když to tak podle výsledku možná nevypadá. Ale s výkonem jsme spokojeni," řekl.

Miškovec - USK Praha 61:85 (19:18, 32:38, 49:65)
Nejvíce bodů: Jokovičová 22, Gardnerová 13 - Voračková 21, Lichnerová 17, Mokrošová 13, Brownová 11. Fauly: 15:21. Trestné hody: 34/27 - 15/14. Trojky: 2:9. Diváci: 300.