Norky a Dánky ve finále ME v házené

Házenkářky Dánska a Norska se utkají v nedělním finále mistrovství Evropy. Obhájkyně titulu z Dánska porazily v semifinále v Budapešti Rusko 31:27, norské házenkářky do finále nepustily ke zklamání domácích fanoušků Maďarsko, které porazily rozdílem patnácti branek 44:29.

Dánské olympijské vítězky, které útočí na šestém evropském šampionátu na svůj čtvrtý titul, měly v utkání s Ruskem pomalý start. Po osmi minutách prohrávaly 0:3 a celý první poločas dotahovaly. I po přestávce byl zápas vyrovnaný a definitivně se Dánky dostaly do vedení až 18 minut před koncem.

Také Norky už jedno evropské zlato získaly, a to před šesti lety. V historii dosavadních pěti šampionátů chyběly jen jednou na stupních vítězů a v neděli nejhůře zopakují druhé místo z předchozího ME v Dánsku. Maďarky budou hrát o bronz a tím i o přímou kvalifikaci na mistrovství světa 2005 v Rusku.

Ačkoli maďarské házenkářky hnala za finálovou účastí téměř vyprodaná Sportarena pro deset tisíc diváků, nepodařilo se jim připravit soupeřky o neporazitelnost na šampionátu. Svěřenkyně trenérky Marit Breivikové domácí tým od počátku jasně přehrávaly a ve druhém poločase své vedení ještě zvýraznily.

Konečné sedmé místo obsadily Rumunky po výhře 37:28 nad Španělskem. Oba tyto týmy patří k možným soupeřům českých házenkářek pro play off o mistrovství světa, které bude v Budapešti rozlosováno v neděli.

ME v házené žen
Semifinále
Norsko - Maďarsko 44:29 (21:16)
Nejvíce branek: Harsakerová 9, Lundeová 6/4, Hilmová a Hammersengová obě 6 - Radulovicsová 10/6, Kindlová 4. Rozhodčí: Rančík, Beňo (oba SR). Sedmimetrové hody: 6/9 - 7/8. Vyloučení: 3:8. Diváci: 10.000.
Dánsko - Rusko 31:27 (11:11)
Nejvíce branek: Tourayová 7, Sjöbergová 6/2, Jorgensenová 5/1 - Postnovová 7, Turejová 7/4, Bodněvová 4. Rozhodčí: Kristič, Ljubič (oba Slovin.). Sedmimetrové hody: 3/5 - 4/5. Vyloučení: 7:5. Diváci: 3500.