Iverson vytvořil 54 body nový rekord sezóny NBA

NEW YORK

Allen Iverson vytvořil 54 body v sobotním zápase v Milwaukee nový rekord sezóny v basketbalové lize NBA. Kanonýr Philadelphie překonal padesátibodovou hranici v základní části zámořské soutěže posedmé v kariéře, po duelu s Milwaukee již má na kontě přes patnáct tisíc bodů. Philadelphia díky jeho střeleckému představení vyhrála 116:97.

Iversonovo maximum z ledna 2002 je ještě o čtyři body vyšší, jeho přesnou mušku tehdy odnesl Houston. Na svůj osobní rekord v Milwaukee kanonýr Sixers neútočil a spokojil se s vítězstvím týmu. "Nevadilo mi, že jsem poslední minuty už jen seděl. Hlavně jsem chtěl, aby až budou na tabuli svítit samé nuly, mělo Milwaukee aspoň o bod méně. A to myslím upřímně," řekl.

Mužstvo Bucks nasazovalo na Iversona několik obránců, ale nikdo ho nedokázal zastavit. Z 29 střeleckých pokusů proměnil sedmnáct včetně čtyř trojek, z 21 šestek nedal jen pět. V závěru už Iverson mohl po dobře vykonané práci odpočívat - když dvě a půl minuty před koncem odcházel z palubovky, Philadelphia vedla téměř o dvacet bodů.

Vítězství slavil i Welsch

Vítězný pocit se svým týmem v sobotu prožil také Jiří Welsch. V Clevelandu však odehrál v bostonském dresu jen patnáct minut, během nichž stihl vstřelit pět bodů. Celtics vyhráli po prodloužení 114:107 a připravili Clevelandu po devíti zápasech první domácí porážku.

Bostonu se podařilo dobýt Gund Arenu, z níž si Cavaliers v poslední době udělali nedobytnou tvrz. Největší měrou se o to postarali Ricky Davis, který ubránil LeBrona Jamese, a také Gary Payton. Ten během posledních 77 sekund prodloužení dal klíčovou trojku a po ní výhru Celtics pojistil třemi trestnými hody.

"Ricky je naším esem v obraně po celý rok, bere si všechny těžké úkoly a před nikým neuhne," složil poklonu svému spoluhráči Paul Pierce, s 34 body nejlepší střelec utkání. Kanonýr domácích James dal o tři méně.

Japonec Tabuse skončil ve Phoenixu

Již třetí desítku vítězství načal Phoenix a pozici nejlepšího týmu NBA potvrdil doma proti Washingtonu. V týmu Suns panuje velká pohoda, hráči si vylepšují osobní rekordy, což v sobotu platilo o Shawnu Marionovi. K výhře 110:96 přispěl 36 body a čtrnácti doskoky.

Jediným smutným mužem v Phoenixu je momentálně Juta Tabuse. První Japonec v soutěži byl totiž po uzdravení křídelního hráče Jacksona Vromana z klubu propuštěn.

Orlando - Denver 117:95
Nejvíc bodů: Mobley 19 - Johnson 18.
Nejvíc doskoků: Kasun 10 - Johnson, Martin 8.
Nejvíc asistencí: Francis 11 - Johnson, Martin, Miller 3.
Charlotte - Houston 101:100 pp
Nejvíc bodů: Okafor 23 - McGrady 29.
Nejvíc doskoků: Okafor 17 - Ming 9.
Nejvíc asistencí: Knight 11 - McGrady 9.
Detroit - Portland 74:75
Nejvíc bodů: Wallace 17 - Stoudamire, Van Exel 14.
Nejvíc doskoků: Wallace 14 - Randolph 10.
Nejvíc asistencí: Billups 8 - Van Exel 8.
Cleveland - Boston 107:114 pp
Nejvíc bodů: James 31 - Pierce 34 (Welsch 5).
Nejvíc doskoků: Gooden 16 - LaFrentz 10 (Welsch 1).
Nejvíc asistencí: McInnis 9 - Pierce 6 (Welsch 0).
Dallas - Atlanta 90:68
Nejvíc bodů: Nowitzki 15 - Walker 13.
Nejvíc doskoků: Dampier 13 - Walker 11.
Nejvíc asistencí: Terry 4 - Smith 4.
San Antonio - Golden State 104:85
Nejvíc bodů: Ginobili, Parker 21 - Richardson 22.
Nejvíc doskoků: Duncan, Ginobili, Horry 7 - Richardson 10.
Nejvíc asistencí: Parker 9 - Claxton 4.
Milwaukee - Philadelphia 97:116
Nejvíc bodů: Redd 29 - Iverson 54.
Nejvíc doskoků: Gadzuric, Smith 14 - Dalembert 15.
Nejvíc asistencí: Williams 7 - Iquodala, Iverson 5.
1. Seattle2318578,3
2. Minnesota2315865,2