Chicago - Washington 95:92Veselý s Washingtonem zakončili sezónu prohrou, poslední volné místo v play off zaplnili LA Lakers

Los Angeles

Poslední volné místo v play off NBA obsadili basketbalisté Los Angeles Lakers. Rozhodl o tom až závěrečný hrací den základní části, v němž Lakers porazili Houston 99:95 po prodloužení a postoupili ze sedmého místa v Západní konferenci. Sezóna naopak skončila jejich konkurentům z Utahu, kteří prohráli v Memphisu 70:86, i Washingtonu s českým hráčem Janem Veselým. Ten odehrál za hosty v duelu v Chicagu (95:92) přes sedmnáct minut, během nichž zaznamenal čtyři body a tři doskoky.

Jan Veselý (vpravo) se spoluhráčem z Washingtonu Kevinem Seraphinem zkoušejí zblokovat střelecký pokus Joakima Noaha z Chicaga.

Utah mohl vítězstvím na dálku vyvinout tlak na Lakers, ale třetí čtvrtina rozhodla o tom, že tým Jazz hraje v sezóně naposledy. Grizzlies vedli v průběhu utkání až o 20 bodů, k výhře je dovedl Zach Randolph s 25 body a 18 doskoky. Utah střílel s úspěšností 32 procent, což bylo jeho nejnižší číslo v sezóně.

"Samozřejmě jsme zklamaní, že jsme prohráli a nedostali šanci postoupit do play off. Ale při hodnocení celé sezóny můžeme držet hlavy nahoře, protože jsme se nikdy nevzdali a bojovali o postup do poslední chvíle," řekl po utkání lídr Utahu Al Jefferson.

Díky pozdějšímu začátku utkání hráči Los Angeles Lakers věděli, že jim prohra Utahu zajistila postup do play off. S Houstonem se tak utkali o vylepšení pozice a sedmé místo v konferenci.

Lakers v průběhu zápasu prohrávali až o 11 bodů, ale v poslední čtvrtině měli navrch. Prodloužení zajistil hostům Chandler Parsons dalekonosnou trojkou se závěrečným klaksonem. V nastavení Lakers rozhodli o výhře 99:95, díky níž se posunuli před Houston na sedmé místo.

Gasol znovu v hlavní roli

Lakers k výhře dovedl Pau Gasol, který zaznamenal druhý triple-double z posledních tří utkání za 17 bodů, 20 doskoků a 11 asistencí. Lakers zvítězili podruhé bez zraněného Kobeho Bryanta a poosmé z posledních devíti utkání.

Los Angeles Clippers zvítězili v Sacramentu 112:108, čímž si zajistili výhodu domácího prostředí pro první kolo play off. V poraženém týmu se blýskl DeMarcus Cousins s 36 body a 22 doskoky.

Vítězství Clippers definitivně rozhodlo o složení dvojic pro play off v Západní konferenci. První Oklahoma vyzve osmý Houston, druhé San Antonio narazí na Lakers, třetí Denver nastoupí proti Golden State a čtvrtí Clippers se utkají s Memphisem.

Golden State Warriors porazili Portland 99:88. Rozehrávač vítězného celku Stephen Curry v utkání trefil čtyři trojky a připsal si rekord v počtu vstřelených trojek za sezonu. Curry dal 272 tříbodových košů, předchozí maximum držel Ray Allen s 269 úspěšnými pokusy.

Nejlepším střelcem základní části ligy se stal Carmelo Anthony z New Yorku s průměrem 28,7 bodu na zápas. Druhý skončil Kevin Durant z Oklahomy s průměrem 28,1 bodu.

Chicago si výhrou nad Washingtonem pojistilo páté místo ve Východní konferenci a v play off narazí na čtvrtý Brooklyn. Další dvojice tvoří třetí Indiana s šestou Atlantou, druzí New York Knicks se sedmým Bostonem a první Miami s osmým Milwaukee.

Výsledky středečních zápasů NBA:
Brooklyn - Detroit 103:99
Charlotte - Cleveland 105:98
Chicago - Washington 95:92 (za hosty Veselý 4 body a 3 doskoky)
4.Portland82334940,2
5.Minnesota82315137,8
Pozn.: Týmy označené "x" postoupily do play off, "y" vyhrály divizi a "z" konferenci.