Brnu výhra nad Šoproní už zajistila postup

Basketbalistky Gambrinusu JME Brno oplatily v Eurolize Šoproni jedinou porážku ve skupině a už tři kola před koncem základní části si definitivně zajistily postup do play-off. Tam si může zahrát i Trutnov, který prohrál rozdílem šestnácti bodů na hřišti moskevského Dynama, ale rozhodující zápas na něj čeká 27. ledna doma s Košicemi.

Gordana Bogojevičová z maďarské Šoproně (vlevo) stíhá Zuzanu Žirkovou z Gambrinusu JME Brno

Šoproň znovu sázela na českou pivotmanku Blahůškovou, která dala téměř polovinu bodů maďarského celku, ale sama na vše nestačila. Po vyrovnané úvodní čtvrtině získaly české šampiónky náskok díky důraznému bránění, přesnější střelbě i lepšímu doskakování a ke konci třetí čtvrtiny to dotáhly až k dvoucifernému rozdílu skóre.

Ke konci už měly Brňanky jasně navrch. "Hlavně v obraně holky dominovaly, což dávalo možnost rychlého protiútoku. Měli jsme také víc hráček schopných zakončovat, naše síla byla i v pěti trojkách a oceňuji práci Američanky McWilliamsové pod košem," říkal do telefonu trenér Jan Bobrovský.

Šoproň - Gambrinus Brno 65:81 (15:15, 34:38, 49:59)
Nejvíce bodů: Blahůšková 28, Matovičová 21, Kovačevičová 9 - McWilliamsová 23, Vítečková 20, Veselá 15, Machová 13. Rozhodčí: Grievink (Něm.), Lenczowski (Pol.). Fauly: 15:17. Trestné hody: 24/20 - 17/14. Trojky: 1:5. Diváci: 1800. Nejlepší hráčka: McWilliamsová.
7. Petrohrad909498:7909

Trutnovské hráčky čelily favoritkám nebojácně, dokonce šňůrou devíti bodů získaly v 7. minutě vedení 13:11, potom ale pod košem úřadovaly Karpovová a česká legionářka v ruských službách Vodičková. Ještě po čtvrthodině hry to bylo jen o koš ve prospěch Dynama (25:23), které ale předvedlo v závěru druhé části útočnou smršť a získalo klíčový náskok.

"Děvčata neměla co ztratit a dokud stačila silově, tak uměla favorizovaný domácí celek trápit. Při fyzicky velmi náročném basketu a v rychlém tempu soupeřky uplatnily výškovou převahu i větší přesnost při střelbě. Uhráli jsme tu ale s Dynamem lepší výsledek než doma a věříme v postupovou výhru nad Košicemi," tvrdil z Moskvy kouč Zdeněk Sýkora.

Evropská liga - skupina B:
Dynamo Moskva - Loko Trutnov 76:59 (42:25)
Nejvíce bodů: Karpovová 21, Rachmatulinová 11, Vodopjanovová a Vodičková po 10 - Johnová 19, P. Kulichová a Kuřitková po 12, Ziklová 8. Trestné hody: 19/16 - 14/11. Fauly: 12:14. Trojky: 2:4.