Basketbalistky Brna smetly v Evropské lize Petrohrad

Ve výborných výkonech pokračují v Evropské lize basketbalistky Gambrinusu Brno. Ve dvanáctém kole soutěže porazily Petrohrad vysoko 93:48. O vítězství rozhodly Brňanky již v úvodním poločase, který vyhrály jednoznačně 49:24. České mistryně vítězstvím udržely vedení ve skupině A, Petrohrad naopak prodloužil svou neúspěšnou sérii, když ještě ani v jednom utkání nevyhrál.

Postavení obou týmů v tabulce odpovídal i průběh zápasu. České mistryně začaly suverénně. Rychlostí i kombinační souhrou přehrávaly své soupeřky a pohledné akce zakončovaly jistou koncovkou. Po třech minutách byl stav 6:0, zatímco Petrohrad zápolil hlavně s důraznou domácí obranou a jen s obtížemi se dostával do střeleckých pozic. Zakončení bez přípravy chyběla přesnost, za úvodní poločas byla produktivita ruského týmu pouhých 32 procent. Nejčastěji zakončovala útočné akce nová posila Něvzorovová.

Agresivní obrana po celém hřišti přinášela brněnskému týmu častý zisk míčů již při nepřesných rozehrávkách soupeřek. Bleskové protiútoky proměňovaly Žirková s Vítečkovou, naopak se střelecky dlouho nemohla chytit Američanka McWilliamsová. Úvodní část Brňanky vyhrály 26:11, v úvodu druhé čtvrtiny se blýskla Žirková dvěma úspěšnými tříbodovými pokusy, ale většinu akcí dohrávaly Brňanky až do podkošového prostoru.

Po změně stran tempo opadlo

Po změně stran tempo opadlo. Moravanky si udržovaly třicetibodový náskok a hrály v poklidu. Zápas se podobal utkáním z domácí české ligy, v níž Brňanky jasně dominují. Tým Petrohradu se sice pokoušel nahradit nedostatky bojovností, což ale na zkušené protivnice nestačilo. Trenér Bobrovský postupně vystřídal i další hráčky z lavičky, poprvé po nemoci a zranění zad zasáhla do hry i pivotka Hartigová.

Ve druhém poločase zářila zejména Vítečková a také McWilliamsová, která k jistým doskokům pod oběma koši přidala i přesnou koncovku. Závěr zápasu se změnil v exhibici Brňanek, které bavily diváky pestrou kombinační hrou.

"Snažili jsme se zvítězit co nejvyšším rozdílem. Jenže snaha přinášela i křečovitost, která se odrážela ve střelbě, která nebyla zvlášť přesná. Soupeřky se dvěma novými pivotkami hrály lépe než v úvodním zápase. Trochu mě zarazila sprostá hra soupeřek a hlavně chování jejich trenéra, který odmítl podání rukou po zápase," uvedl trenér Brňanek Jan Bobrovský.

Ruský kouč Sergej Sumenkov nebyl po utkání příliš sdílný. "Prohráli jsme si zápas v úvodní části zápasu, kdy jsme zbytečnými chybami nabídli soupeřkám snadný náskok. Předvedeným výkonem našeho týmu jsem zklamán," řekl Sumenkov.

Výsledek:
Gambrinus Brno - Petrohrad 93:48 (26:11, 49:24, 72:39).
Nejvíce bodů: Vítečková 21, McWilliamsová 18, Žirková 17, Machová 12, Potová 10 - Fominová a Něvzorovová po 11, Gurejevová 10. Rozhodčí: Shemmesh (Izr.), Hengel (Luc.). Fauly: 11:22. Trestné hody: 24/17 - 15/10. Trojky: 6:2. Diváci: 1100.