Litva - Chorvatsko 77:89Litevky prohrály s Chorvatskem a proti ČR budou hrát o život

Trélazé/Vannes

Chorvatské basketbalistky na úvod mistrovství Evropy překvapivě jasně porazily Litvu 89:77, a přiblížily si tak postup do osmifinále ze skupiny D, do které patří i Česká republika. Naopak Litevky budou v neděli proti Češkám potřebovat zvítězit, jinak jim bude hrozit vyřazení.

Přitom v úvodu to vypadalo na litevskou exhibici. Po pěti minutách vedly reprezentantky Pobaltí o 12 bodů a Chorvatky působily bezradně. Jenže několika chybami soupeřek se znovu chytly, zásluhou Anny Lelasové srovnaly a ve druhé půli už na palubovce dominovaly.

Naopak Litevkám se přestala dařit střelba z dálky a i v obraně byly mnohem propustnější než v první půli. V závěru se tak hrálo už jen o to, jak vysoké bude chorvatské vítězství. Litvě nepomohlo ani 23 bodů pivotky Gintare Petronyteové.

Britky porazily Srbsko

V souboji možných osmifinálových soupeřů českého výběru si Velká Británie připsala velmi cenné vítězství 76:68 nad Srbskem. A to přesto, že do poslední čtvrtiny nastupovala s mankem sedmi bodů. Závěrečných deset minut však Britky zcela ovládly a vyhrály je 25:9.

Domácí Francouzky v exhibičním tempu porazily Lotyšsko 62:39. Už po poločase vedly o 19 bodů a ve druhé půlce bavily zcela vyprodanou halu v Trélazé vydařenými akcemi. Diváci je za to odměnili hromovým potleskem. Hlavní podíl na výhře měla se 17 body pivotka Isabelle Yacoubouová. Za Lotyšky dala 11 bodů bývalá hráčka USK Praha Jelena Babkinová.

Úvod turnaje nabídl i bitvu dvou spolufavoritů na přední umístění, ve kterém Španělky porazily obhájkyně titulu Rusky 77:72. Postarala se o to zejména Alba Torrensová. Nejlepší basketbalistka Evropy za rok 2011 prozatím vytvořila s 30 body maximum tohoto šampionátu.

Ve skupině A začaly vítězně Černohorky, které porazily Slovensko 77:63. Hlavní zásluhu na tom měly další bývalé hráčky USK Praha Jeleny Dubljevičová a Škerovičová, které se postaraly dohromady o 33 bodů. Pivotka Brna Anna Jurčenková dala za Slovensko pět bodů.

Vidět byla i další bývalá hráčka USK Praha Frida Eldebringová, která zaznamenala 23 bodů, ale porážku Švédska 63:64 s Itálií neodvrátila. A to i proto, že sedm vteřin před koncem neproměnila trestný hod, čímž odmítla vyrovnání. Její sestra Elin, která také chvíli hrála za pražský klub, dala 10 bodů.