Česko - Litva 70:51Basketbalistky se na ME oklepaly z debaklu a Litvu přehrály jasně o 19 bodů

České basketbalistky v neděli na mistrovství Evropy úspěšně napravily úvodní selhání v podobě porážky 39:60 s Běloruskem. Ve francouzském Trélazé porazily Litvu 70:51 a zajistily si postup do osmifinálové fáze turnaje.

Hráčky Litvy držely krok s českým výběrem pouze v první čtvrtině, po níž svítilo na ukazateli skóre 14:14. Ve druhé čtvrtině ale Češky přestřílely soupeřky 25:8 a jednoznačně vykročily za prvním vítězstvím na turnaji. Posledním soupeřem týmu kouče Lubora Blažka v základní části budou zítra reprezentantky Chorvatska (18:30).

Češky nastoupily k duelu jako vyměněné oproti úvodnímu zápasu s Běloruskem. Špatná nálada ze zranění klíčové hráčky Jany Veselé byla pryč, naopak z týmu sršela pozitivní energie, kterou se povedlo přenést i na hřiště.

Také se potvrdily předpoklady trenéra Blažka, že se jeho hráčky budou prosazovat pod košem. Pivotky Ilona Burgrová a Petra Kulichová daly za první půli polovinu českých bodů. Dobrou obranou pak Češky nutily soupeřky k chybám, ale kvůli vlastní zbrklosti v útoku se jim to nepovedlo využít a bodově neodskočily.

Litevky se vydařenými nájezdy do koše držely v těsném kontaktu, ale ve druhé čtvrtině se přestaly přes českou obranu prosazovat a šest minut nedaly ani bod. Češky toho využily ke šňůře 13:0, z toho sedm bodů dala kapitánka Veronika Bortelová.

Vedení bez problémů držely

Velmi bojovně hrál celý tým, velkým oživením pak byla zejména střídající Kateřina Hindráková, která měla jen za poločas čtyři zisky. Lvicím se tak ještě do poločasu povedlo vypracovat náskok 17 bodů.

Litevky byly zcela vyvedené z konceptu, dělaly nevynucené chyby, navíc se netrefovaly ani z lehkých pozic. Češkám se tak hlavně zásluhou velmi dobré obrany dařilo držet náskok kolem 20 bodů a bez problémů uhájily postupový výsledek.

V závěrečné minutě vyprovázel český tým skandovaný potlesk zaplněné Areny Loire. Nejlepší střelkyní byla s 15 body Kulichová.

Mistrovství Evropy basketbalistek ve Francii
Skupina D
ČR - Litva 70:51 (14:14, 39:22, 53:31)
Nejvíce bodů: Kulichová 15, Burgrová a Bortelová po 13, Zrůstová 12 - Petronyteová 13, Nacickaiteová 12. Rozhodčí: Šulga (Ukr.), Anderssonová (Fin.), Putěnko (Rus.). Fauly: 23:21. Pět chyb: 37. Pecková (ČR). Trestné hody: 15/10 - 20/13. Trojky: 2:2.
Chorvatsko - Bělorusko 43:57 (13:15, 28:26, 35:44)
Nejvíce bodů: Ivezičová, Mišuraová a Vrdoljaková po 8 - Levčenková 13, Lichtarovičová 12, Snicinová 11.