Česko - Chorvatsko 74:68Basketbalistky porazily na závěr základní skupiny ME Chorvatsko. Rusky senzačně končí

Télazé

České basketbalistky zvítězily ve třetím utkání základní skupiny D na mistrovství Evropy ve francouzském Trélazé nad Chorvatskem 74:68. Svěřenkyně trenéra Lubora Blažka vyhrály podruhé v řadě a do osmifinálové skupiny, v níž se Češky střetnou s domácím výběrem, Velkou Británií a Srbskem, si převedou jednu výhru. Obrovským zklamáním skončil turnaj pro obhájkyně titulu z Ruska, které nečekaně vypadly již v základní skupině.

Trénink českých basketbalistek na mistrovství Evropy

Češkám v pondělí oproti předchozím zápasům v úvodu příliš nevycházela obrana a Chorvatky se dostávaly ke snadným košům. Po pěti minutách tak vedly 15:10. Jenže pak se českým reprezentantkám začaly dařit protiútoky a šňůrou 9:0 získaly vedení na svou stranu. Pěti body se na tom podílela Kateřina Hindráková, která byla hlavní postavou klíčového náporu také v nedělním utkání s Litvou. Celkem v pondělí dala 17 bodů, což je její maximum v reprezentaci.

"Její výkony mě překvapují i nepřekvapují. Tuhle její agresivitu v obraně i útoku jsem od ní čekal, mám ji načtenou, a proto je tady," řekl Blažek.

Střelecky se však chytil celý tým a poměrně se dařilo i druhé rozehrávačce Kateřině Bartoňové, která se v prvních dvou zápasech na turnaji trápila. Podobně na tom byla i Tereza Pecková.

Češky nasadily ve třetí čtvrtině k trháku

Hned v úvodu druhé půle se pak Češkám povedla další šňůra 10:0, odskočily na 15 bodů a vedení už nepustily. Menší komplikace přišla jen v úvodu závěrečné čtvrtiny, kdy Chorvatky snížily šňůrou 9:0 na rozdíl pěti bodů, ale pak dalekonosnou trojkou tým uklidnila Michaela Zrůstová.

Češky znovu odskočily na dvouciferný počet bodů a duel dovedly k důležitému vítězství, které zvýšilo šance na jejich další postup v turnaji. "Vítězství si velice cením, protože Chorvatsko je velice silný tým a jeho útočná hra je pro mě velice inspirující a velmi mě baví. Oba týmy by si asi zasloužily vyhrát tohle utkání, ale my jsme asi dali více obraně než soupeř," sdělil po utkání kouč Blažek.

"Chyby jsme dělali, ale byli jsme dobře připraveni na soupeře. Také jsme využili nějaké šťastné střely. Více klidu do naší hry mohla přinést větší úspěšnost trestných hodů, dát 10 z 21 pokusů není na takový zápas dobré procento," dodal reprezentační kouč.

Jeho svěřenkyním by k postupu do čtvrtfinále mohlo teoreticky stačit, když vyhrají jedno utkání z duelů se Srbskem, Velkou Británií a domácí Francií.

Rusky senzačně končí

Mistrovství Evropy přineslo v pondělí obrovskou senzaci. Obhájkyně titulu Rusky vypadly už v základní skupině, když jim nestačila ani dnešní výhra 72:66 nad Itálií. Právě ta postoupila na jejich úkor kvůli jednomu jedinému bodu. Pokud by Rusky porazily squadru azzurru o sedm a více bodů, postoupily by. Přitom na předchozích šesti šampionátech prošly vždy až do finále.

Jde o nejhorší výsledek ruských basketbalistek od rozpadu Sovětského svazu. Dosud zahrály nejhůře v roce 1997, kdy ve čtvrtfinále vypadly s Německem. Jinak byly vždy minimálně v semifinále.

Tentokrát si však do Francie nepřivezly dobrou formu. Úvodní porážka se Španělskem 72:77 ještě tak překvapivá nebyla, ale zaváhání se Švédskem 57:68 už bylo velmi nečekané. V pondělí se vše snažily napravit proti Itálií, která se na ME vrátila po čtyřech letech, ale úvodní nápor nevyužily k výraznějšímu odskočení a v závěru už stíhačku o potřebný počet bodů nezvládly. O jejich vypadnutí rozhodl tedy jediný bod a v přepočtu tři desetitisíciny (0,9629:0,9626) bodového průměru ve skupině.

Rusky ještě mohla zachránit večerní výhra Švédska nad Španělskem. Ještě v poločase bylo utkání vyrovnané 30:30, ale v druhé půli Španělky potvrdily svou suverenitu a vyhrály 73:49.

Ze skupiny A se do osmifinále po Turkyních probojovaly také Slovenky a Černohorky. Těm k výhře 72:60 nad Ukrajinou pomohla 29 body bývalá hráčka USK Praha Jelena Dubljevičová.

Domácí Francouzky, které se v osmifinálové skupině utkají s Českem, vyhrály jednoznačně i potřetí, když Velkou Británii přehrály 79:47. Hned pět hráček dalo dvouciferný počet bodů.

Utkání skupiny D mistrovství Evropy basketbalistek (Trélazé):
Česko - Chorvatsko 74:68 (24:20, 37:32, 58:46)
Nejvíce bodů: Hindráková 17, Zrůstová a Bortelová po 12, Pecková 9, Burgrová 8 - Lelasová a Sliškovičová po 13, Mišuraová 11, Ivezičová 10. Rozhodčí: Peréz (Šp.), Reiter (Něm.), Silva (Port.). Fauly: 18:24. Trestné hody: 21/10 - 12/8. Trojky: 4:6.
Litva - Bělorusko 72:67 (35:34)
Nejvíce bodů: Gutkauskaiteová 15, Kvederaviciuteová 14, Nacickaiteová 11, Paugaiteová 10 - Tarasavová 16, Papová 13, Trafimaová 10.