Házenkáři vyhráli a mají blízko postup

EL MENZAH

V obrovskou bitvu se proměnil existenční zápas českých házenkářů se Slovinskem na mistrovství světa v Tunisku, v němž pouze bodový zisk dával národnímu týmu reálnou šanci na postup ze skupiny. Výhra 28:26 nám přibližuje postup, stačí v sobotu od 18:15 hodin zdolat Kuvajt.

"Pohlídali jsme si slovinské střelce, kluci odvedli skvělou práci při vysunuté obraně, která soupeři vadila a hlavně mužstvo v pravý čas ukázalo rvavé srdce," tvrdil nadšený kouč Rastislav Trtík.

Nemocný Jícha dostal od lékaře antibiotika a nemohl nastoupit, což bylo pro nás výrazné oslabení, ale jeho spoluhráči hráli s velkým odhodláním. Střeleckou slinu chytil Farář, z prostoru pivota se opakovaně prosadil Juříček, jenže soupeř se také úspěšně tlačil do zakončení a ani jednomu týmu se do 25. minuty nepodařilo získat výraznější vedení než o gól.

Dobré zákroky Štochla a po nich tři rychle protiútoky ale přinesly reprezentaci v závěru první části náskok. Ve 37. minutě to bylo už dokonce 19:15, ale Slovinci pak daleko víc zatáhli obranu, také ji zpřesnili a znovu se vynořilo české trápení v postupném útoku, jemuž scházela rychlost.

Ze střídačky naskakující Galia chytil dvě sedmičky, přesto soupeř devět minut před koncem vyrovnal na 24:24. Zápas tak dospěl do nesmírně dramatické koncovky, v níž se blýsknul z křídla Filip a hlavně parádními zákroky brankář Štochl. "Zachytal nám fantasticky, podepřel výkon mužstva, které chtělo vyhrát za každou cenu a zvládlo i kritické okamžiky zápasu. Podstatné bylo, že v druhé půli už soupeř nevedl," tvrdil Trtík.

Česko - Slovinsko 28:26 (17:14)
Nejvíce branek: Filip 8, Juříček 7, Radčenko 4, Farář 3 - Brumen 6, Rutěnka 5, Kavtičnik a a Jovičič oba 4/1. Rozhodčí Baum, Goralczyk (oba Pol.), sedmimetrové hody 3/2:6/2, vyloučení 5:2, 850 diváků.
Rusko - Island 29:22 (12:12)
Alžírsko - Kuvajt 34:29 (20:14)