Česko - Velká Británie 66:55Basketbalistky vyhrály i nad Britkami a mají čtvrtfinále na dosah

Mouilleron-le-Captif

České basketbalistky vstoupily do osmifinálové skupiny mistrovství Evropy výhrou 66:55 nad Velkou Británií. Výrazně se tak přiblížily postupu do čtvrtfinále.

Trénink českých basketbalistek na mistrovství Evropy

"Výsledek je to pro nás velmi cenný, protože před rokem jsme s Britkami prohráli doma o dvacet bodů a na olympiádě pak Britky hrály vyrovnaná utkání i s těmi nejlepšími týmy světa," řekl po utkání trenér Lubor Blažek.

Po dni volna jakoby Češky ztratily tempo z předchozích dvou zápasů a Britky se brzy ujaly vedení 7:2 a 11:6. Pak ale přišla na řadu velmi dobrá obrana Češek, která v dalších osmi minutách hry dovolila Britkám pouhé dva body.

"To bylo rozhodující, že jsme dokázali odpovědět na ten nepovedený úvod a dobrou obranou jsme se vrátili do zápasu," hodnotil Blažek.

V útoku to ale bylo spíše trápení. To se netýkalo pouze Terezy Peckové, která se hned po příchodu na palubovku chytla trojkou a ještě v první čtvrtině přidala další dvě tříbodové střely. Na šňůře 15:2, po které Češky vedly ve druhé čtvrtině o osm bodů, se tak pivotka Brna podílela dokonce 11 body.

Dlouho však neměla výraznější podporu od spoluhráček a Britky se tak držely v kontaktu. Až v závěru druhé desetiminutovky se chytla i nejlepší česká střelkyně na turnaji Michaela Zrůstová a dala sedm z devíti závěrečných bodů v první půli včetně důležité trojky sekundu před sirénou.

Britky se ovšem nevzdávaly a neustále se držely v kontaktu. Pak však dala svou první trojku na turnaji Kateřina Elhotová, kterou vzápětí napodobila Kateřina Bartoňová, a Češky šly do poslední čtvrtiny s náskokem 11 bodů.

Když pak Zrůstová dala v prvních pěti minutách čtvrté čtvrtiny tři trojky, bylo o českém vítězství definitivně jasno. Britky si však ještě vytvořily tlak, ke kterému jim pomohly dvě úspěšné trojky a také technická chyba trenéra Blažka. Češky však tlak vydržely a bez větších potíží dovedly zápas k výhře.

"Emoce v zápase jsou, kdyby trenér s týmem nežil, tak by to bylo špatné. Když jsem technickou dostal, tak jsem si mluvil spíš pro sebe než k rozhodčím, ale ti si asi potřebovali udělat dobře," hřímal Blažek. "Udržet nervy jde jen dočasně. Po třech situacích, které byly jasně pro nás, se emoce udržet nedají. Tam se reagovat musí," dodal.

Srbky skupinu zamotaly

Srbské basketbalistky na šampionátu překvapivě porazily Bělorusko 54:48 a zamotaly tak osmifinálovou skupinu F, do které patří i české basketbalistky.

Češky tak stále mohou ještě vybojovat druhé místo ve skupině a dobré nasazení pro čtvrtfinále, zároveň však také v případě porážky se Srbskem mohou o postup do čtvrtfinále přijít.

Bělorusky zřejmě doplatily na to, že v posledním utkání základní skupiny proti Litvě šetřily opory a v součtu se dnem volna vypadly z tempa. Proti Srbkám ho hledaly celý první poločas a už zápas nezvrátily.

Srbsko za výhrou dovedly zejména sestry Dabovičovy Ana a Milica, které si připsaly shodně po 13 bodech.

Domácí Francie, která bude příštím soupeřem českých basketbalistek, vyhrála i čtvrtý zápas na ME, když Chorvatsko porazila 78:70. Poprvé na turnaji sice vyhrála menším rozdílem než o 20 bodů, ale to hlavně proto, že ve druhé půli šetřila síly. Už po poločase totiž vedla o 24 bodů. Po změně stran však dovolila Chorvatkám nastřílet 51 bodů a tím snížit na přijatelný osmibodový rozdíl.

Mistrovství Evropy basketbalistek - osmifinálová skupina F:
ČR - Velká Británie 66:55 (17:13, 32:23, 47:36)
Nejvíce bodů: Zrůstová 20, Pecková 11, Burgrová 10, Bartoňová 7 - Leedhamová 20, Butlerová 12, Handyová 11. Rozhodčí: Lanzarini (It.), Reiter (Něm.), Putenko (Rus.). Fauly: 18:18. Trestné hody: 12/9 - 7/6. Trojky: 9:3.
Srbsko - Bělorusko 54:48 (14:9, 24:19, 43:32)
Nejvíce bodů: A. Dabovičová a M. Dabovičová po 13, Radocajová 11 - Veremejenková 12, Lichterovičová a Levčenková po 8.
Chorvatsko - Francie 70:78 (10:23, 19:43, 49:65)
Nejvíce bodů: Lelasová 18, Rezanová a Mišurová po 11 - Lawsonová 12, Ndongueová 10, Yacoubouová 9.