Čeští házenkáři postoupili na MS do čtvrtfinále

MENZAH

Čeští házenkáři postoupili do čtvrtfinálové fáze mistrovství světa v Tunisku. V posledním sobotním zápasu v základní skupině B potvrdili roli favorita a Kuvajt, který na šampionátu nezískal ani bod, porazili 33:22.

Čeští hráči, v jejichž sestavě opět chyběl nemocný Filip Jícha, do zápasu vstoupili ve velkém stylu. Kvalitní obranou drželi Kuvajťany dál od branky a soupeřovy chyby dokázali trestat. Již v jedenácté minutě vedli o šest branek (7:1).

Lehce získaný výrazný náskok však svěřence Rastislava Trtíka ukolébal, Češi znovu nedokázali proměňovat šance a asijští házenkáři začali zlobit. V 26. minutě díky českým technickým chybám snížili na tříbrankový rozdíl, a protože se vítězové pátečního utkání se Slovinskem ani nadále nedokázali proti outsiderovi výrazně prosadit, vzal si trenér Trtík oddechový čas.

Ten jeho svěřencům prospěl. V posledních dvou minutách úvodního poločasu Jan Filip vstřelil svou čtvrtou a pátou branku a do kabin se svými spoluhráči odcházel za stavu 16:9.

První vteřiny druhé půle se však více vydařily Kuvajtu, který díky rychlým gólům Al Azemiho a Al Aneziho snížil na pětibrankový rozdíl. Český národní tým však náznak snahy o obrat zarazil hned v zárodku, a i když stále neproměňoval dost šancí, v desáté minutě druhé půle po úspěšném podstřelu nejlepšího kanonýra zápasu Brůny vedl o osm gólů (21:13).

Trenér Trtík pak začal míchat se sestavou, ale i náhradníci se drželi na euforické vlně. Podruhé na šampionátu se trefil Berka, a když ve 49. minutě devatenáctiletý Řezníček vymetl horní růžek branky, měli Češi náskok již deseti gólů (26:16).

V závěrečných deseti minutách měl český tým zápas pevně pod kontrolou. První dvě branky na šampionátu ze hry vstřelil specialista na sedmičky Piskač, z premiérové trefy se mohl v předposlední minutě radovat i další náhradník Hríb.

Čeští házenkáři tak mají jisté umístění mezi nejlepšími dvanácti celky světa a tím i prémii 200 tisíc korun pro tým. Do čtvrtfinálové skupiny postupují společně s Ruskem a Slovinskem a přinesou si do ní dva body za páteční vítězství nad vicemistry Evropy.

Házenkáři Německa podlehli Srbsku a podali protest

Němečtí házenkáři utrpěli na světovém šampionátu první porážku, když podlehli o gól Srbsku a Černé Hoře. Do šaten šel německý tým v poločase s tříbrankovým náskokem, ale pak jej zastihl útlum a Srbové po výborném úseku 12:4 zápas otočili.

Němci po utkání podali protest k mezinárodní federaci, protože soupeř hrál v 29. minutě chvíli v šesti místo pěti lidech a rozhodčí si toho nevšiml. Oba týmy nicméně postupují ze skupiny D.