Velká Británie - Bělorusko 61:71Bělorusky porazily Velkou Británii a poslaly české reprezentantky do čtvrtfinále mistrovství Evropy

České basketbalistky mají jistou účast ve čtvrtfinále mistrovství Evropy ve Francii. Přestože jim do konce osmifinálové skupiny chybějí ještě dva zápasy, jistotu jim daly dnešní porážky Chorvatek a Britek, které už se v tabulce nemohou před český výběr dostat.

Chorvatsko už je zcela mimo hru poté, co dnes prohrálo 64:77 v derby se Srbskem. To naopak zvítězilo už potřetí za sebou a znovu si zvedlo sebevědomí před nedělním zápasem s Českou republikou. Zároveň se však Srbkám zranila klíčová hráčka Ana Dabovičová.

Britky prohrály 61:71 s Běloruskem. Několikrát sice dohnaly náskok soupeřek, ale nezvládly poslední čtvrtinu, kterou prohrály o 13 bodů. Zatímco Bělorusky si výhrou už zajistily postup, Velká Británie nyní musí vyhrát nad Chorvatskem a zároveň doufat, že české hráčky v neděli porazí Srbsko.

Srbky sice vstoupily do turnaje jako jeden z hlavních outsiderů, ale svými výkony si na šampionátu získávají sympatie. Dnes se prezentovaly velmi agresivní obranou a častým zdvojováním. V útoku pak zářila pivotka Jelena Milovanovičová, která dala 19 bodů.

V první půli však byla lídrem rozehrávačka Dabovičová, která si pak ale poranila koleno a po utkání musela být odvezena do nemocnice na vyšetření. "Vypadá to, že by to nemuselo být nic vážného, ale chceme mít jistotu," řekla trenérka Marina Maljkovičová.

Mistrovství Evropy basketbalistek ve Francii - osmifinálová skupina F (Mouilleron-le-Captif):
Chorvatsko - Srbsko 64:77 (12:23, 33:44, 51:62)
Nejvíce bodů: Rezanová 14, Mišuraová a Lelasová po 12 - Milovanovičová 19, A. Dabovičová 12, M. Dabovičová 11, Radocajová 9.
Velká Británie - Bělorusko 61:71 (15:15, 28:34, 46:43)
Nejvíce bodů: Leedhamová 16, Butlerová 9, Handyová 8 - Snicinová 15, Lichterovičová 14, Veramejenková 12.
Francie - ČR 64:49 (17:12, 34:23, 48:34)
Nejvíce bodů: Grudaová 21, Yacoubouová 14, Miyemová 9 - Kulichová 10, Zrůstová a Elhotová po 9, Hanušová 7. Rozhodčí: Šulga (Ukr.), Pastusiak (Pol.), Johanssonová (Švéd.). Fauly: 14:21. Trestné hody: 23/14 - 12/11. Trojky: 0:2.