Brňanky podruhé prohrály v Eurolize, o vedení nepřišly

VILNIUS

Teprve druhou porážku utrpěly v Evropské lize basketbalistky Gambrinusu Brno. V předposledním utkání základní části nestačily ve středu ve Vilniusu na domácí Lietuvos a prohrály 50:54, přesto udržely vedení ve skupině A. Ve vzájemných zápasech s Vilniusem české mistryně v Eurolize z osmi utkání prohrály vůbec poprvé.

Bez nemocné Žirkové se sice vydařil Brňankám vstup do zápasu a po třech minutách vedly 7:2. V oboustranně nervózním utkání ale litevské basketbalistky zpřesnily obranu, ke střeleckému výkonu se vypjala zejména Američanka Douglasová, která odehrála celý zápas bez střídání a zaznamenala 24 bodů. Zejména v podkošovém prostoru si vedla velmi jistě a její zásluhou se také podařilo Vilniusu po deseti minutách srovnat skóre na 18:18.

Tempo ve druhé čtvrtině zápasu diktoval pohyblivější český tým, který těžil z rychlejších protiútoků a zejména zásluhou šesti bodů Vítečkové v této části hry získaly Brňanky do poločasu pětibodový náskok 28:23. Po změně stran se ale karta ve vývoji utkání obrátila. Litevský tým vsadil na větší důraz v obraně a nepouštěl často soupeřky do střeleckých pozic.

Brňanky zcela ztratily střeleckou jistotu, za tři body za celý zápas z jedenácti pokusů ani jednou netrefily cíl a nevedlo se jim ani pod košem. Střelba se nedařila Veselé, jen o něco lépe si vedla Američanka McWilliamsová, která se sice často nutila k zakončení, ale ze sedmnácti střel jen sedmkrát trefila.

Bobrovský nespokojený s výkonem sudího

Vilnius postupně získal až sedmibodový náskok 44:37, v závěru se sice podařilo Moravankám dokonce získat ve 36. minutě vedení o bod po koši McWilliamsové 49:48, ale v nervózní koncovce jim naději na dokončení zvratu vzala trojkou Valentieneová. Veselá sice ještě ze dvou pokusů proměnila jeden trestný hod, ale v posledních sekundách fauly pivotek Večeřové a střídající Kováčové potrestala Douglasová třemi šestkami.

"V prvním poločase jsme ještě odvedli celkem solidní výkon, i když střelba na obou stranách zůstávala za průměrem. V rozhodujících chvílích jsme však nedoskočili několik míčů," uvedl po utkání trenér Brňanek Jan Bobrovský.

"Na nezdaru se podepsaly i neproměněné nájezdy, v prvním poločase byla dvakrát sama pod košem Veselá a neproměnila. Nepodali jsme sice dobrý výkon, přesto jsme byli lepší než naše soupeřky. V závěru nás několikrát poškodil ruský rozhodčí, nebýt jeho výroků, tak byl výsledek zřejmě opačný. S Žirkovou by byla určitě naše koncovka přesnější a hlavně bychom neměli nulu na kontě tříbodových střel," řekl Bobrovský.

Evropská liga basketbalistek - skupina A
Lietuvos Vilnius - Gambrinus Brno 54:50 (18:18, 23:28, 46:39).
Nejvíce bodů: Douglasová 24, Valužyteová 9, Streimikyteová, Vilutyteová a Baranauskaiteová po 6 - McWilliamsová 16, Veselá 9, Vítečková 8. Rozhodčí: Sajtgajev (Rus.), Lefvert (Švéd.). Trestné hody: 22/18 - 10/6. Fauly: 16:18. Trojky: 2:0. Diváci: 1500.
Petrohrad - Wisla Krakov 60:84 (36:43).