Házenkáři porazili těsně Řecko, zahrají si o 9. místo

RADÉS/NABEUL

Čeští házenkáři uzavřeli ve čtvrtek své účinkování ve čtvrtfinálové skupině mistrovství světa v Tunisku výhrou nad Řeckem 31:29. Svěřenci trenéra Trtíka v konečném pořadí skupiny obsadili páté místo a v sobotu je čeká duel s Německem o celkovou devátou příčku na šampionátu.

Čeští reprezentanti podali jeden z nejlepších výkonů na turnaji a zavřeli Řecku cestu do semifinále šampionátu, i když opět nastoupili bez kanonýra Jíchy. Řekové, kteří se v průběhu mistrovství pasovali do role černého koně, otevřeli skóre zásluhou Grammatikosovy proměněné sedmičky, ale český celek odpověděl rázně a v šesté minutě vedl 4:2.

Řekové předváděli pohyblivou házenou, ale český brankář Petr Štochl, jenž opět dostal přednost před Galiou, byl velkou oporou. Dvouminutovou přesilovkou však soupeř využil dokonale a obrátil skóre sérií tří branek. Na pivotu ale hrál opět výborně Juříček, který po pohledných kombinacích úspěšně zakončoval, a když se dvakrát prosadil po rychlém brejku i Filip, vedl znovu český tým.

Další zvrat měl na svědomí nejlepší řecký střelec Alvanos, s jehož bráněním si česká obrana nevěděla rady. Dvě minuty před přestávkou vedli Řekové o dva góly, až v samém závěru poločasu zajistili remízový stav Juříček a Filip.

Druhý poločas v české režii

Po změně stran už měli většinou navrch čeští hráči. V 34. minutě vedli 19:17, o šest minut později dokonce už 23:18 a zdálo se, že zápas pevně uchopili do svých rukou. Řekové však nesložili zbraně, vidina semifinále je vyburcovala a především Alvanos sázel jeden gól za druhým, ať už proti němu stál v brance Štochl nebo střídající Galia.

Hodně Řecku pomohla další přesilovka i "hluchý" osmiminutový úsek českých střelců a v 45. minutě bylo srovnáno. Střelecké trápení ukončil až kapitán Nocar a šest minut před koncem zvýšil Piskač čtvrtou proměněnou sedmičkou na 29:27. ¨

Pak ale nastřelil z další sedmičky jen tyč a kanonýr Alvanos svou třináctou brankou znovu vyrovnal. Po brejku vrátil vedení na českou stranu Filip a cenné vítězství definitivně potvrdil pár sekund před koncem Radčenko.

ČR - Řecko 31:29 (16:16)
Rozhodčí: Ulrich, Lemme (oba Něm.). Sedmimetrové hody: 6/5 - 3/3. Vyloučení: 5:3. Diváci: 9000.
Sestavy a branky
ČR: P. Štochl, Galia - Nocar 1, Brůna 2, Řezníček, Laclavik 2, Piskač 4/4, Filip 7/1, Farář 5, Hynek, Radčenko 2, Juříček 6, Hríb, Szymanski 2.
Řecko: Kaffatos, Christopulos - Voglis 2, Tzimurtos, Vasilakis, Zaravinas, Samaras, Balomenos 5, Kokolodimitrakis, Grammatikos 4/3, Živulovič 2, Chalkidis, Sanikis 1, Alvanos 13, Karypidis 2.

Němci zdolali Švédy

Házenkáři domácího Tuniska a Španělska se utkají v semifinále mistrovství světa, druhou dvojici tvoří týmy Francie a obhájců titulu z Chorvatska. Čeští reprezentanti budou v sobotu hrát o deváté místo s Německem. Rozhodly o tom dnešní závěrečné zápasy druhé fáze šampionátu.

Domácí Tunisané, na turnaji dosud neporažení, pokračovali ve vynikajících výkonech a mezi nejlepší světové kvarteto se dostali po jasném vítězství 35:24 nad Ruskem. Z druhé pozice ve skupině v Radésu postoupili Francouzi, jimž stačila remíza 26:26 se Slovinskem.

Chorvati sice prohráli ve vypjatém duelu se Srbskem a Černou Horou poločas, ale pak nepříznivý stav otočili a ve čtvrtfinálové skupině v Nabeulu si zajistili prvenství. V přímém souboji o druhou pozici přehrálo večer Španělsko norský výběr o sedm branek.

Němci dnes v posledním kole skupiny v Nabeulu poprvé vyhráli, Švédsko porazili 27:22. Stříbrným olympijským medailistům z Atén se dosud na letošním MS nedařilo, omlazený výběr trenéra Heinera Branda zůstal daleko za semifinálovými branami.

Předloni přitom Němci hráli o světový titul a loni ještě před olympijským finále získali zlaté medaile na evropském šampionátu. V cestě k devátému místu jim nyní stojí čeští házenkáři.

MS v házené mužů
Skupina I
ČR - Řecko 31:29 (16:16), Tunisko - Rusko 35:24 (19:11), Francie - Slovinsko 26:26 (12:10).