USA - Srbsko 82:68MS basketbalistů do 19 let v Praze ovládli Američané

Američtí basketbalisté jsou popáté v historii mistry světa v kategorii do 19 let. Ve finále šampionátu hraného v pražské O2 areně porazili Srbsko 82:68 a vrátili se na trůn po čtyřleté pauze. Amerika tak má zlaté medaile ze všech posledních velkých akcí.

Zleva Jamell Stokes z USA, Nikola Janković ze Srbska, Aaron Gordon a Nigel Williams-Goss (oba z USA) ve finále MS basketbalistů do 19 let.

Týmy USA ovládly mistrovství světa mužů i žen, v obou kategoriích slavily i na olympijských hrách v Londýně a také na světových šampionátech do 17 let. Tam dovedl Američany k triumfu Jahlil Okafor, který patřil k oporám i v Praze.

Američané v Praze procházeli turnajem bez větších potíží a většinu soupeřů jasně přehráli. Jediným vyrovnaným sokem pro ně bylo Srbsko. To je už v osmifinálové skupině potrápilo a prohrálo jen o devět bodů. Finále bylo dlouho ještě vyrovnanější.

Srbsko se drželo až do poslední čtvrtiny. Za stavu 57:53 však Američané agresivním presinkem dostali Srby pod tlak, navíc je efektní smeč Aarona Gordona dostala do varu a šňůrou 13:1 rozhodli o svém vítězství. Nejlepším střelcem týmu USA byl se 17 body Montrezl Harrel, za Srbsko dal 21 bodů Jovan Novak.

Bronzové medaile vybojovali obhájci titulu z Litvy, kteří v utkání o 3. místo udolali Austrálii 106:100 až po prodloužení. Australanům nepomohlo ani 28 bodů jedné z hvězd turnaje Dante Exuma.