Basketbalistky Brna vyhrály skupinu Evropské ligy

BRNO

Basketbalistky Gambrinusu Brno porazily v závěrečném utkání základní části Evropské ligy ukrajinské mistryně Kozačku Záporoží 86:58 a se dvěma porážkami vyhrály skupinu A. O vysokém vítězství rozhodla až závěrečná čtvrtina, kterou české mistryně vyhrály 27:4.

I když český tým své soupeřky v počátku nepodcenil, nemohl se dlouho dostat do tempa. Koncovka postrádala přesnost, také v obraně nechávaly domácí soupeřkám hodně volnosti. Po osmi minutách ještě Ukrajinky poprvé a naposled v zápase vedly jednobodovým rozdílem 15:14, když se střelecky nejčastěji uplatňovala neomylně střílející Pysmenyková. Trochu klidu nervózně hrajícím Brňankám dala v poslední sekundě úvodní čtvrtiny tříbodová střela Vítečkové.

Do druhé čtvrtiny nasadil trenér Jan Bobrovský už i uzdravenou Žirkovou, která dodala akcím brněnského týmu rychlost. I když získával český tým převahu, mezerami v defenzívě umožňoval soupeřkám držet výsledkově ještě do 14. minuty krok. Od stavu 27:26 se konečně podařil domácím hráčkám trhák. Impulz dala úspěšná tříbodová střela Žirkové, která probudila k aktivitě Američanku McWilliamsovou. Tyto dvě hráčky měly po šestnácti minutách hlavní podíl na získání desetibodového náskoku 38:28, který do poločasu zvýšily na rozdíl dvanácti bodů 46:34.

Vidina poklidné cesty k vítězství se však po změně stran Brňankám rychle vytratila. Ukrajinky zpřesnily hru v obraně a stačily i přesně zakončovat postupné útoky. Náskok mátožně hrajících basketbalistek Gambrinusu se smrskl ve 28. minutě na pouhý dvoubodový rozdíl 56:54. Ke zvratu ale český tým své soupeřky nepustil. V podkošovém prostoru se střelecky začala uplatňovat Večeřová, k níž se přidala i Machová, která strhla tým k závěrečnému drtivému náporu.

Teprve v poslední čtvrtině dostalo utkání očekávaný jednoznačný charakter. Brněnské basketbalistky přehrály v závěru své soupeřky lepší fyzickou kondicí, v obraně získaly několik míčů k rychlým protiútokům a v posledních osmi minutách už ukrajinský tým odpadl.

"Kozačka hrála půlhodinu velmi dobrý basketbal a ukázala svou sílu. Bohužel naše hráčky nevzaly v začátku zápas příliš odpovědně. Ztratily jsme hodně míčů pod košem," řekl po utkání trenér Brňanek Jan Bobrovský, který si postěžoval na nepřesnou střelbu McWilliamsové, která v úvodním poločase nemohla dlouho najít přesnou mušku.

"Když už se zdálo, že jsme soupeřky zlomily, tak jsme místo zakončení zbytečně kombinovaly a umožnily soupeřkám korigovat výsledek. V poslední čtvrtině jsme zlepšily hru v obraně, získaly několik míčů a soupeřky jsme zcela rozebraly," dodal Bobrovský.

Ukrajinský trenér Jurij Petrovič Veligura se naopak po utkání zlobil na výkon svých svěřenkyň v závěrečné čtvrtině. "Zcela jsme střelecky propadli, ztráceli lehké míče. Výsledek by vypadal zcela jinak, kdybychom hráli až do závěru utkání stejně, jako v první půlhodině," poznamenal trenér Veligura.

Gambrinus Brno - Kozačka Záporoží 86:58 (23:20, 46:34, 59:54).
Nejvíce bodů: McWilliamsová 19, Večeřová 19, Machová 13, Žirková 12, Vítečková 11, Veselá 10 - Pysmenyková 20, Chabarovová 11, Aljoškinová 9. Rozhodčí: Bulanov (Rus.) a Grigorias (Rum.). Fauly: 18:15. Trestné hody: 15/12 - 19/15. Trojky: 4:5. Diváci: 1000. Nejlepší hráčka: Večeřová.