Česko - Španělsko 39:60Basketbalisté přes veškerou snahu na Španěly nestačili, dali jim jen 39 bodů

Praha/Celje

Silného soupeře, jenž se ukázal nad jejich síly, potkali basketbalisté v sobotu při třetím vystoupení na mistrovství Evropy ve slovinském Celje. Španělé usilují na šampionátu o zlatý hattrick a docela poničili střelecké sebevědomí národního týmu. České mužstvo mělo přes veškerou snahu v zakončení velké problémy, zmohlo se proti obhájcům titulu jen 39 bodů.

Španělský basketbalista Sergio Rodrigues (vlevo) a Tomáš Satoranský v utkání mistrovství Evropy mezi Španělskem a Českou republikou.

Přes bolestivě pohmožděnou lopatku se v základní sestavě objevil i rozehrávač Satoranský, spolu s ním byli v české sestavě i další tři basketbalisté působící v lize soupeře. "Před rozcvičkou jsem cítil, že mě bolest až tolik neomezuje," říkal Satoranský.

Španělé do zápasu doslova vlétli, byli hodně agresivní v obraně i v útoku a první český koš přišel až ve 4. minutě, kdy už soupeř vedl 6:0. Celou první čtvrtinu se národní tým trápil se střelbou, neujal se žádný ze čtyř tříbodových pokusů a nedařilo se ani doskakování, především pod vlastním košem. Krátce po začátku druhé části byl stav 9:20 a Španělé pod dojmem výrazného vedení prostřídali základní sestavu, čehož ale české mužstvo okamžitě využilo a devítibodovou šňůrou se vrátilo na chvíli do zápasu.

Úřadující šampióni byli přinuceni zapnout svůj basketbalový stroj znovu do maximálních obrátek a tím přece jen dovedli nadšeně bojující národní tým k chybám. Poločasové vedení o osm bodů (33:25) pak dokázalo Španělsko víceméně udržovat, navíc komplikací na české straně byly rychle nasbírané čtyři fauly Satoranského.

V poslední čtvrtině Češi střelecky propadli

Naštěstí ale velmi dobře fungovala obranná práce reprezentantů, kteří se tak jedenáct minut před koncem dostali téměř na dostřel (37:42), jenže znovu přišlo rychlé vzepětí favorita a šňůrou devíti bodů Španělé definitivně vyřešili tajenku zápasu. Usnadnily jim to rostoucí počet českých ztrát (celkem 20), což nabízelo snadné brejky. Naproti tomu úspěšnost české střelby spadla k pětadvaceti procentům a poslední čtvrtina skončila až ostudným skóre 2:13.

"Španělé nám ukázali, co všechno ještě naší hře chybí. Byli na nás výborně připraveni, zastavili nám rychlý protiútok, takže jsme se ofenzivně skoro na nic nezmohli. Hlavně ta poslední čtvrtina nevypadala moc basketbalově. Teď to všechno ale musíme hodit za hlavu a soustředit se na nedělní duel s Gruzíí," líčil Satoranský.

Problémem v závěru byl nedostatek pohybu ve hře národního týmu, který prožil více než sedm minut bez vstřeleného koše. Perfektně byl střežen Veselý, dosud jeden z nejlepších střelců turnaje. Ale nebylo to jen jeho vinou, málo se k němu dostával míč. Se čtrnácti doskoky z utkání se ale Veselý udržel v čele této podkošové statistiky na celém ME.

"Zahráli jsme hodně dobře v obraně, jenže jak ukazuje výsledek, španělská obrana byla lepší. Podle mého názoru jsme byli ustrašení ve hře do koše a udělali jsme i hloupé chyby. Španělé byly v jejich trestání excelentní," hodnotil zápas křídelník Pavel Pumprla.

"Pro nás to byl speciální moment zahrát si proti takhle skvělému týmu. Do obrany jsme vložili hodně úsilí, problém ale nastal v útoku. Nebyli jsme schopní proměňovat střely, byli jsme příliš nervózní, i když nevím proč. Možná jsme měli velký respekt z úřadujících evropských šampiónů. Přesto jsme ale ještě pět minut před koncem byli ve hře, až ten úplný závěr trochu pokazil dojem. Teď ale máme před sebou klíčová utkání s Gruzínci a Chorvaty a ty rozhodnou o našem osudu," doplnil trenér Pavel Budínský.

ME basketbalistů - Slovinsko
Skupina C (Celje):
Česko–Španělsko 39:60 (7:18, 18:15, 12:14, 2:13)
Nejvíce bodů: Veselý a Pumprla po 7, Satoranský a Bartoň po 5 – Fernandez 14, Rubio 10, Llull 8, Claver 6. Fauly: 14:13. Trestné hody: 8/6 - 13/10. Trojky: 3:6. 1580 diváků.
Chorvatsko - Polsko 74:70 (41:32)
Slovinsko - Gruzie 72:68 (44:32)