Rubriky:

Míčové sporty

Chorvatsko - Řecko 92:88 po druhém prodl.

Jako poslední prošli do čtvrtfinále basketbalového ME Španělé

16. září 2013 17:04 - Lublaň

Poslední volné místo ve čtvrtfinále mistrovství Evropy basketbalistů obsadili vítězové předchozích dvou šampionátů Španělé. Rozhodl o tom dramatický zápas osmifinálové skupiny F, v němž Chorvatsko porazilo po druhém prodloužení Řecko 92:88 a vyřadilo jej ze hry o postup.

 

Petr David Josek, ČTK/AP

Vítězství Chorvatska, které díky sedmému úspěchu za sebou ovládlo skupinu F, zařídil 18 sekund před koncem druhého prodloužení trestnými hody Bojan Bogdanovič. Celkem dal 22 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu.

Řekové potřebovali k udržení nadějí na postup vyhrát a zároveň doufat, že Itálie porazí Španělsko a Slovinsko zvítězí nad Finskem.

Italové skutečně obhájce titulu zdolali, nad Španělskem zvítězili 86:81 po prodloužení. Stříbrní olympijští medailisté tak klesli v tabulce na čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají se Srbskem. Další dvojice tvoří Slovinsko - Francie, Chorvatsko - Ukrajina a Litva - Itálie.

Basketbalisté Itálie dokázali v souboji se Španělskem smazat patnáctibodové manko, do prodloužení poslal zápas košem se sirénou Luigi Datome. Ten pak sehrál klíčovou roli i v nastaveném čase společně s Alessandrem Gentilem, jenž byl s 25 body nejlepším italským střelcem. Španěly táhl Marc Gasol, autor 32 bodů a deseti doskoků.

Navzdory porážce nebudou španělští basketbalisté potřinácté za sebou chybět na velké akci mezi nejlepší osmičkou. Do ní prošli stejně jako další dva účastníci "české" základní skupiny Slovinci a Chorvaté.

Zato Italové se dokázali probojovat do čtvrtfinále po dlouhých devíti letech. Naposledy se jim to povedlo na olympijských hrách v Aténách, kde získali stříbro. "Dneska jsme porazili asi nejlepší tým, který na turnaji hraje," liboval si rozehrávač Pietro Aradori.

Řekové nakonec obsadili v osmifinálové skupině poslední místo, na které je odsunuli Finové po výhře nad domácím Slovinskem.

Mistrovství Evropy basketbalistů v Lublani:
Osmifinálová skupina F:
Chorvatsko - Řecko 92:88 po druhém prodl. (77:77, 70:70, 36:34)
Itálie - Španělsko 86:81 po prodl. (70:70, 37:37)
Finsko - Slovinsko 92:76 (42:42)
Program čtvrtfinále:
Středa 18. září:
17:30 Srbsko - Španělsko
21:00 Slovinsko - Francie
Čtvrtek 19. září:
17:45 Chorvatsko - Ukrajina
21:00 Litva - Itálie
ČTK

Zrušit


Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty