Česko - Německo 0:3Volejbalisté prohráli s Němci a ME pro ně skončilo

Čeští volejbalisté na mistrovství Evropy třikrát prohráli a turnaj pro ně skončil hned po základní skupině. Po porážkách s Bulharskem a Ruskem v neděli svěřenci nizozemského trenéra Stewarta Bernarda nestačili v Gdyni ani na Německo, kterému podlehli 0:3 po setech 13:25, 23:25 a 20:25.

"Nepředstavovali jsme si, že budeme celý turnaj takhle hrát. Prostě nám to vůbec nešlo. I když jsme měli slibné chvilky, tak v globálu naše kvalita nebyla dostačující na týmy ve skupině," řekl kapitán volejbalistů Ondřej Hudeček Radiožurnálu.

Volejbalisté odehráli mistrovství Evropy stejně špatně jako před čtyřmi lety. Tehdy se z Turecka rovněž vrátili domů jen s jedním vyhraným setem.

Češi potřebovali porazit Němce 3:0, aby měli alespoň teoretickou šanci na postup, ale v prvním setu na soupeře vůbec nestačili a odnesli to podobným debaklem jako na závěr utkání s Ruskem. Proto začal nahrávat Boula místo Ticháčka a za Hudečka přišel na smeč Hýský. Poprvé na ME dostal na liberu šanci Juračka.

V druhém setu volejbalisté zlepšili příjem, byli efektivnější v útoku a dlouho drželi tříbodový náskok. Vedli ještě 18:16, ale po chybách koncovku ztratili a bylo jasné, že na ME skončí. "Zase jsme neudělali důležité míče. Škoda," řekl Bernard.

Třetí set sice Češi odehráli vyrovnaně, smazali čtyřbodovou ztrátu, ale ani v něm nakonec neuspěli. Německo si tak po třetí výhře zajistilo postup do čtvrtfinále.

Jedinou sadu ve třech zápasech volejbalisté získali v utkání s Bulhary jako na ME 2009 v Turecku. Jinak ale za silnými soupeři v mnohém zaostávali. "Všechny tři týmy nás přejely ve všech činnostech, k tomu není co dodat," řekl Hudeček.

"V celém turnaji jsme měli problém s jednou věcí, nedařilo se nám udělat šňůru bodů a k tomu se přidávaly chyby," zhodnotil trenér Bernard. "Jsem trochu zklamaný, očekával jsem o něco víc, ale s touto úrovni jsme se nesrovnali," doplnil.

Po šampionátu vypršela u českého výběru smlouva trenéru Bernardovi, jenž zvládl s volejbalisty loňskou kvalifikaci ME a letos tým dovedl k třetímu místu v Evropské lize. Stejná je situace u žen, které dvě sezony koučoval Ital Carlo Parisi. V obou případech se bude český svaz i trenéři rozhodovat, zda kontrakty prodlouží, či nikoli.

Volejbalistky na ME v Curychu postoupily ze skupiny a měly šanci na postup do čtvrtfinále, ale v duelu s Francií nevyužily čtyři mečboly a prohrály 2:3.