Boston zdolal Detroit těsně až ve druhém prodloužení

NEW YORK

Až druhé prodloužení rozhodlo o výsledku basketbalového utkání v NBA mezi Bostonem a Detroitem. Domácí Celtics se nakonec radovali z vítězství nad obhájci titulu 115:113, když vítězný koš vstřelil a posléze zabránil pokusu o vyrovnání Paul Pierce, autor 38 bodů a 12 doskoků.

Boston vyhrál šestý ze sedmi posledních zápasů a mohl si odpustit i dramatické nastavení, kdyby Pierce v poslední sekundě normální hrací doby, nebo Ricky Davis s klaksonem končícím první prodloužení neměli vychýlenou mušku. "I tak to bylo solidní vítězství. Nechali jsme na hřišti srdce, tenhle úspěch ukázal charakter mužstva," pochvaloval si bývalý spoluhráč Jiřího Welsche Pierce, který pečetil výhru zblokováním poslední střely Detroitu. Boston se tím dočkal proti obhájcům titulu první výhry po pěti zápasech a dvou letech.

Normální hrací doba nestačila k rozuzlení ani v Torontu, kde nakonec zvítězila Atlanta po prvním nastavení 116:112. Hawks slavili triumf na cizí palubovce po třech měsících a celkem 23 zápasech, zároveň ukončili třináct utkání trvající sérii nezdarů, po které se potácejí na úplném dně tabulky. "Těch porážek bylo opravdu příliš. Hoši už přestávali věřit, že ještě umějí vítězit," řekl Al Harrington, autor 28 bodů.

Na západě prohrávaly vedoucí týmy

V Západní konferenci neuspěly v domácích prostředích dva vedoucí týmy jednotlivých divizí. Lídr pacifické skupiny Phoenix prohrál s Houstonem vysoko 107:127. Domácím nevyšel druhý poločas, v němž ztratili čtrnáctibodové vedení, poslední čtvrtinu prohráli 17:41. Nenašli zbraň na Tracyho McGradyho, který nastřílel 38 bodů, a pivota Jao Minga, který vedle 27 bodů zaznamenal i osobní rekord v podobě 22 doskoků. Rockets vyhráli třetí zápas za sebou proti špičkovému týmu ze Západní konference, předtím získali skalpy Dallasu a Seattlu.

Právě Seattle nepotvrdil pozici nejlepšího týmu Severozápadní divize ani proti Chicagu a prohrál 97:100. Hosty dotáhl k vítězství Ben Gordon, který je pomalu specialistou na poslední čtvrtiny - už poosmnácté v sezoně, nejčastěji ze všech hráčů ligy, v závěrečném dějství nastřílel dvouciferný počet bodů (14). Celkově jich dal 22 a byl strůjcem třetí výhry Chicaga za sebou, Seattle naopak vůbec poprvé v sezoně třikrát za sebou prohrál.

Odborníkem na poslední střelu zápasu je zase Mike Bibby ze Sacramenta, který dvoubodovým košem s klaksonem rozhodl zápas proti Los Angeles Clippers. Jen tři dny před výhrou 113:112 sehrál Bibby obdobnou akci proti Memphisu, který porazil trojkou rovněž za zvuku závěrečné sirény.

Výsledky:
Indiana - Golden State 101:83, Orlando - Minnesota 96:101, Philadelphia - Charlotte 112:80, Toronto - Atlanta 112:116 po prodl., Boston - Detroit 115:113 po 2. prodl., Milwaukee - Dallas 110:112, Phoenix - Houston 107:127, Utah - Memphis 82:94, Sacramento - Los Angeles Clippers 113:112, Seattle - Chicago 97:100.