Brňanky rozhodly trojkou vteřinu před koncem

BRNO

Trojka z rukou Žirkové rozhodla v úterý vteřinu před koncem o výhře basketbalistek Brna nad polskou Gdyní v úvodním čtvrtfinálovém duelu Euroligy. V sérii hrané na dvě vítězství tak udělaly první krok k postupu, který si mohou zajistit již v pátek na půdě soupeřek.

"Mám velikou radost, že holky přes značnou nervozitou zvládly těžký souboj s celkem, který loni skončil v Eurolize druhý. Celý zápas nám nešla hra zvenku, ale v koncovce se povedla trojka v pravý čas," hodnotil brněnský trenér Jan Bobrovský.

Gdyně začala hrát velmi tvrdě, zejména obě její Američanky Powellová a Nolanová a k tomu Večeřová stihla při bránění 213 cm vysoké Dydekové nasbírat tří fauly a trenér raději střídal, aby ji šetřil pro koncovku. Brňankám ale vycházely protiútoky a svůj pětiminutový střelecký výpadek výbornou obranou a lepším doskakování, takže došly až k vedení 28:20 v 17. minutě.

Následovala však jedenáctibodová šňůra polských mistryň, kterým při korekci skóre pomohl zvláštní metr sudích i trestné hody za technickou chybu domácího trenéra, jenž se na chvíli nechal vytočit jejich výroky. Herně se trápícímu Brnu nevycházela nejen střelba zdálky, ale ani trestné hody a nastala velká přetahovaná o výsledek.

Gdyně těžila z agresivní hry obou zámořských posil, v obraně odváděla svou práci Dydeková a nervozitou sužované české mistryně sedm minut před koncem prohrávaly 53:56. Bouřící hlediště vyprodané haly ale hnalo hráčky dál na zteč, Brnu se ohromnou bojovností podařilo srovnat a vše řešila poslední půl minuta. Nejprve rozehrávačka Powellová v limitu osmi sekund nepřešla na útočnou polovinu a protiútok zakončila Žirková.

Evropská liga basketbalistek - čtvrtfinále
Gambrinus Brno - Lotos Gdyně 66:63 (22:19, 34:32, 49:50)
Nejvíce bodů: McWilliamsová 18, Večeřová 15, Potová 10, Žirková 8, Machová 7 - Nolanová 22, Dydeková 16, Powellová 15. Rozhodčí: Öget (Tur.) a Karoussis (Řec.). Fauly: 20:23. Trestné hody: 25/15 - 24/16. Trojky: 3:1. Diváci: 1800. Nejlepší hráčka: McWilliamsová. Stav série: 1:0.
Další výsledky prvních utkání čtvrtfinále Euroligy: Vilnius-Dynamo Moskva 73:77, Pécs-Bourges 70:61, Samara-Valencie 62:51.