Míčové sporty

James nastřílel 56 bodů, Cleveland přesto prohrál

21. března 2005 09:37 - NEW YORK

Dvacetiletý tahoun Clevelandu LeBron James sehrál v neděli nejlepší zápas své dosavadní kariéry v NBA. V duelu s Torontem si připsal šestapadesát bodů a stal se nejmladším hráčem v historii soutěže, jenž překonal padesátibodovou hranici. Jeho střelecká show však k vítězství Cavaliers nestačila, domácí Toronto zvítězilo 105:98.

Až do neděle bylo Jamesovým maximem 43 bodů, které nejlepší nováček loňské sezóny nastřílel v listopadu v utkání s Detroitem. Svůj nedělní příděl mohl navíc ještě rozšířit, když v posledních sekundách utkání netrefil dva trojkové pokusy. "Sehrál jsem asi nejlepší zápas ve svém životě. Jenže to bylo k ničemu," smutnil James po zápase.

Ani v Torontu se výrazně v dresu Clevelandu neprosadil Jiří Welsch. Český reprezentant se dostal na hřiště na osm minut, během nichž si připsal jednu asistenci a jeden bod z trestného hodu.

Phoenix má jisté play-off

Zatímco Cleveland ještě nemá účast v play off zdaleka jistou, postup do vyřazovacích bojů si jako třetí v soutěži po Miami a San Antoniu zajistil Phoenix. Hráči Suns sice po sedmnácti zápasech poprvé nepřekonali stobodovou hranici, v Memphisu však zvítězili 97:91. Definitivu dal proměněnou trojkou půl minuty před koncem nejlepší nahrávač soutěže Steve Nash.

V souboji dvou posledních vítězů NBA porazili úřadující šampióni Detroit na vlastní palubovce 110:101 hosty ze San Antonia, kteří po necelých třech minutách přišli o zraněného Tima Duncana. Aktuálně nejlepší tým Západní konference pak sice Pistons dlouho vzdoroval, body však zůstaly ve "městě motorů".

"Myslím, že hodně mužstev poleví, když není Tim na hřišti, a to byl i náš případ," uznal kouč domácích Gar Heard, jenž vede tým místo hlavního trenéra Larryho Browna, který se dnes podrobí opětovné operaci kyčle.

Trápení Lakers pokračuje

Detroitu by účast v play off neměla uniknout, v pořádných problémech jsou ale jeho loňští fináloví soupeři Lakers. Losangeleský tým prohrál popáté za sebou, tentokrát doma se Seattlem 100:102, což je jeho nejdelší série za posledních jedenáct let.

Tehdy také naposledy Lakers nehráli v nadstavbové části, což jim vážně hrozí i letos, v tabulce Západní konference jsou desátí. "Pokud je to matematicky možné, pak je to možné. Ještě se třeba vzpamatujeme, ale všechno musí začít v defenzivě," mínil Kobe Bryant, s třiceti body nejlepší střelec utkání.

Toronto - Cleveland 105:98
Nejvíc bodů: Rose 30 - James 56 (Welsch 1).
Nejvíc doskoků: Marshall 10 - Gooden, James 10 (Welsch 0).
Nejvíc asistencí: Alston 4 - Snow 6 (Welsch 1).
Nejvíc doskoků: Wright 8 - Marion 16.
Nejvíc asistencí: Posey, Williams 4 - Nash 13.
Minnesota - Houston 94:86
Nejvíc bodů: Garnett 30 - Ming 21.
Nejvíc doskoků: Garnett 17 - Mutombo 9.
Nejvíc asistencí: Garnett 6 - McGrady 4.
Denver - Milwaukee 114:103
Nejvíc bodů: Milelr 22 - Mason 24.
Nejvíc doskoků: Camby 9 - Gadzuric 12.
Nejvíc asistencí: Boykins, Miller 8 - Goldwire 9.
Sacramento - Golden State 94:104
Nejvíc bodů: Bibby 24 - Murphy 29.
Nejvíc doskoků: Songaila 9.
Nejvíc asistencí: Bibby 8 - Fisher 9.
Los Angeles Lakers - Seattle 100:102
Nejvíc bodů: Bryant 30 - Lewis 27.
Nejvíc doskoků: Medvedenko 8 - Lewis 11.

8. Denver 65 35 30 53,8
9. Minnesota 68 34 34 50,0
10. LA Lakers 66 32 34 48,4
11. LA Clippers 66 29 37 43,9
12. Portland 64 23 41 35,9
13. Golden State 67 23 44 34,3
14. Utah 66 20 46 30,3
15. New Orleans 65 15 50 23,1
Pozn.: Ve sloupcích za názvy klubů jsou počty odehraných zápasů, vítězství, porážek a procentuální úspěšnost. Týmy označené "x" mají jistý postup do play-off.