James nastřílel 56 bodů, Cleveland přesto prohrál

Dvacetiletý tahoun Clevelandu LeBron James sehrál v neděli nejlepší zápas své dosavadní kariéry v NBA. V duelu s Torontem si připsal šestapadesát bodů a stal se nejmladším hráčem v historii soutěže, jenž překonal padesátibodovou hranici. Jeho střelecká show však k vítězství Cavaliers nestačila, domácí Toronto zvítězilo 105:98.

Až do neděle bylo Jamesovým maximem 43 bodů, které nejlepší nováček loňské sezóny nastřílel v listopadu v utkání s Detroitem. Svůj nedělní příděl mohl navíc ještě rozšířit, když v posledních sekundách utkání netrefil dva trojkové pokusy. "Sehrál jsem asi nejlepší zápas ve svém životě. Jenže to bylo k ničemu," smutnil James po zápase.

Ani v Torontu se výrazně v dresu Clevelandu neprosadil Jiří Welsch. Český reprezentant se dostal na hřiště na osm minut, během nichž si připsal jednu asistenci a jeden bod z trestného hodu.

Phoenix má jisté play-off

Zatímco Cleveland ještě nemá účast v play off zdaleka jistou, postup do vyřazovacích bojů si jako třetí v soutěži po Miami a San Antoniu zajistil Phoenix. Hráči Suns sice po sedmnácti zápasech poprvé nepřekonali stobodovou hranici, v Memphisu však zvítězili 97:91. Definitivu dal proměněnou trojkou půl minuty před koncem nejlepší nahrávač soutěže Steve Nash.

V souboji dvou posledních vítězů NBA porazili úřadující šampióni Detroit na vlastní palubovce 110:101 hosty ze San Antonia, kteří po necelých třech minutách přišli o zraněného Tima Duncana. Aktuálně nejlepší tým Západní konference pak sice Pistons dlouho vzdoroval, body však zůstaly ve "městě motorů".

"Myslím, že hodně mužstev poleví, když není Tim na hřišti, a to byl i náš případ," uznal kouč domácích Gar Heard, jenž vede tým místo hlavního trenéra Larryho Browna, který se dnes podrobí opětovné operaci kyčle.

Trápení Lakers pokračuje

Detroitu by účast v play off neměla uniknout, v pořádných problémech jsou ale jeho loňští fináloví soupeři Lakers. Losangeleský tým prohrál popáté za sebou, tentokrát doma se Seattlem 100:102, což je jeho nejdelší série za posledních jedenáct let.

Tehdy také naposledy Lakers nehráli v nadstavbové části, což jim vážně hrozí i letos, v tabulce Západní konference jsou desátí. "Pokud je to matematicky možné, pak je to možné. Ještě se třeba vzpamatujeme, ale všechno musí začít v defenzivě," mínil Kobe Bryant, s třiceti body nejlepší střelec utkání.

Toronto - Cleveland 105:98
Nejvíc bodů: Rose 30 - James 56 (Welsch 1).
Nejvíc doskoků: Marshall 10 - Gooden, James 10 (Welsch 0).
Nejvíc asistencí: Alston 4 - Snow 6 (Welsch 1).
Nejvíc doskoků: Wright 8 - Marion 16.
Nejvíc asistencí: Posey, Williams 4 - Nash 13.
Minnesota - Houston 94:86
Nejvíc bodů: Garnett 30 - Ming 21.
Nejvíc doskoků: Garnett 17 - Mutombo 9.
Nejvíc asistencí: Garnett 6 - McGrady 4.
Denver - Milwaukee 114:103
Nejvíc bodů: Milelr 22 - Mason 24.
Nejvíc doskoků: Camby 9 - Gadzuric 12.
Nejvíc asistencí: Boykins, Miller 8 - Goldwire 9.
Sacramento - Golden State 94:104
Nejvíc bodů: Bibby 24 - Murphy 29.
Nejvíc doskoků: Songaila 9.
Nejvíc asistencí: Bibby 8 - Fisher 9.
Los Angeles Lakers - Seattle 100:102
Nejvíc bodů: Bryant 30 - Lewis 27.
Nejvíc doskoků: Medvedenko 8 - Lewis 11.
8. Denver65353053,8
9. Minnesota68343450,0
10. LA Lakers66323448,4
11. LA Clippers66293743,9
12. Portland64234135,9
13. Golden State67234434,3
14. Utah66204630,3
15. New Orleans65155023,1
Pozn.: Ve sloupcích za názvy klubů jsou počty odehraných zápasů, vítězství, porážek a procentuální úspěšnost. Týmy označené "x" mají jistý postup do play-off.