Basketbalistky Brna postoupily do Final Four

Basketbalistky Gambrinusu Brno porazily v rozhodujícím třetím čtvrtfinálovém utkání Evropské ligy polský tým Lotos Gdyně 62:52 a popáté v posledních šesti letech postoupily do turnaje nejlepších čtyř týmů Final Four. Vítězství si české mistryně zajistily po dramatické bitvě až v poslední čtvrtině, v níž přehrály své soupeřky větším klidem a přesnější střelbou.

V bouřlivém kotli násobeném hlukem z plynových trubek, bubnů, řehtaček a dřevěných plácaček fanoušků Gdyně se oba týmy dlouho zbavovaly nervozity. Brněnský trenér Bobrovský vytáhl jeden poněkud nečekaný trumf, když na obranu 213 cm vysoké pivotky Dydekové nasadil svou nejlepší hráčku Američanku McWillimasovou. Ta svou pohyblivostí i důrazem Polku zcela eliminovala a její spoluhráčky působily v počátku značně bezradně a ztrácely laciné míče.

Brňanky sice vyrážely k rychlým protiútokům, přesněji kombinovaly, ale jejich střelba byla zoufalá. V páté minutě byl stav utkání 3:2, když český tým plné čtyři minuty vedl hubeným fotbalovým skóre 1:0 po jediném proměněném trestném hodu Australanky Potové. Po osmi minutách nahradila Potovou v brněnském týmu Žirková, která dvěma koši vnesla do výkonu Brňanek uklidnění. Po deseti minutách vedly Brňanky šestibodovým rozdílem 11:6.

Uklidnění obou týmů ve druhé čtvrtině přineslo i přesnější střelbu. Jistotu v ruce získala hlavně McWilliamsová, která za první poločas zaznamenala 14 bodů, k nimž přidala i sedm úspěšných doskoků. Sedmibodový náskok ale Brňankám dlouho nevydržel, neboť i Gdyně odpovídala přesnou koncovku. Do přestávky si stačily Moravanky udržet čtyřbodový náskok 31:27.

Po změně stran sice Gdyně snížila na pouhý bod, skóre se ale přelévalo. Brno uteklo na rozdíl sedmi bodů (37:30), náskok stejně rychle hrubými chybami ztratilo. Na domácí basketbalistky dolehla krize, jejich hra působila oproti soustředěné obraně soupeřek poněkud bezradně a pouze dvě přesné tříbodové střely Vítečkové zachránily po půlhodině nerozhodný stav 46:46.

Drama v poslední čtvrtině začalo lépe pro Brňanky, které získaly ve 35. minutě už šestibodový náskok 56:50. Ve druhém poločase se rozstřílela Dydeková, neboť McWillimsová ji musela kvůli třem osobním chybám při bránění opustit a její místo převzala Večeřová. Tři minuty před koncem už vedly Brňanky rozdílem deseti bodů 62:52 a nervózním Polkám nedaly naději na zvrat.

Gambrinus Brno - Lotos Gdyně 62:52 (11:5, 31:27, 46:46)
Nejvíce bodů: McWilliamsová 21, Večeřová 11, Vítečková 11, Potová 9 - Dydeková 17, Powellová 13, Nolanová 13. Rozhodčí: Nakič (Chorv.) a Bertrand (Švýc.).