Česko - Německo 32:37Házenkářky nenašly způsob, jak zastavit palbu německých spojek

Novi Sad

Porážka i ve druhém utkání, tentokrát rozdílem pěti branek 32:37 s Německem. České házenkářky zažívají na mistrovství světa v Srbsku těžké chvíle, ale klíčový zápas o postup do osmifinále je čeká zřejmě až v úterý od 14:45 hod. proti Tunisku.

Trenéra Jana Bašného hodně mrzela prostupná obrana. „Nepovedlo se uhlídat nebezpečnou německou střelbu z dálky a všechny odražené míče se vinou naší nepozorností dostávaly do rukou soupeřek. Neustálý individuální fyzický tlak německých hráček nás dostával do kolen. Vlastně jsme jen pořád odpovídali na gól v naší síti a to není styl, kterým můžeme uspět," líčil posmutněle trenér.

Souboj s hodně tvrdě hrajícími Němkami rozhodovala účinná palba spojek soupeře, zejména Müllerová byla k neudržení a na konci měla na kontě 11 branek. Česko doplácelo na prostupnou obranu a gólová odpověď nepřicházela v tak intenzivní míře, neboť kanonýrka Luzumová si po střetu s bránícími protihráčkami hned v úvodu několik minut ledovala bolavý sval.

Ještě hůře dopadla Štěrbová, která odnesla další náraz do německé obranné hráze výrazněji a ze hřiště odkulhala s bolavým kolenem. Dánský trenér Jensen ordinoval skutečně velmi důrazné pojetí hry a po silové stránce české ženy přece jen zaostávaly.

Sebevědomí německé defenzívy bylo patrné hlavně oslabení, při němž změnily zasunutou obranu na agresivnější s jednou vysunutější hráčkou. Češky ztrácely míče i v přesilovce. Ve 20. minutě tak Německo vedlo 10:7, přičemž polovinu jeho branek dala zmíněná Müllerová.

Němkám vycházely i brejky

Soupeřkám navíc vycházely i brejky, zatímco úspěšnost střelby národního týmu dosahovala v první půli sotva čtyřicet procent. Rozhodující trhák ve skóre se povedl Němkám ve 44. minutě, kdy završily čtyřgólovou šňůru a vedly už 28:20.

Až v ten moment jakoby z českých hráček spadlo jisté napětí a možná i strach z německé agresivity. Reprezentantky si najednou začaly víc dovolovat a výrazným herním zlepšením se osm minut před koncem dostaly na rozdíl tří branek (26:29), jenže dvě vyloučení v rychlém sledu a další čtyři německé góly po sobě uhasily českou naději.

„Zase jsme dostaly děsně moc branek. Teď máme patnáct hodin na to, abychom hráčky zmobilizovali a především zkvalitnily obranu. Chci věřit, že od Tunisanek pětatřicet a víc branek nedostaneme a nejdeme vítěznou cestu," uvažoval Bašný už nad klíčovým duelem.

„V obraně jsme nedodržely to, co jsme si s trenéry řekli před zápasem. Bylo to jako na houpačce. Měly jsme nádherné momenty, kdy jsme je nepustily do hry a potom z ničeho nic jsme dostaly čtyři góly za sebou a byla to strašná škoda. Začít musíme každá od sebe, hrát pořád s určitou kvalitou a ne jen nějaký úsek. Proti Tunisku to bude hodně o hlavě a musíme jim ukázat, že ji máme lepší," vykládala Pavla Poznarová.

Klíčový úterní souboj o postup ze skupiny D s Tuniskem nebude vůbec snadný, protože zatímco české ženy prohrály s Maďarkami o osm branek, africké vicemistryně jim v pondělí odpoledne podlehly jen rozdílem dvou gólů.

Mistrovství světa házenkářek:
Skupina D (Novi Sad):
Česko - Německo 32:37 (13:17)
Nejvíce branek: Luzumová 9/4, Knedlíková 7, Keclíková 6/2, Salčáková 3/3 – Müllerová 11/3, Althausová 6, Gesackeová a Steinbachová po 5, vyloučení 3:5, sedmimetrové hody 10/9:4/3, 1600 diváků.
Maďarsko - Tunisko 26:24 (15:15)
Rumunsko - Austrálie 32:13 (16:7).